Władze stanu Kalifornia aresztowały 21-letniego mieszkańca Nowego Jorku za rzekomą kradzież 1 miliona dolarów w kryptowalutach za pomocą wymiany kart SIM

 

22.11.2018

 

SIM-Swapping – znane również jako “oszustwo port-out” – polega na kradzieży numeru telefonu komórkowego w celu przejęcia kont finansowych i społecznościowych online, dzięki temu, że wiele firm używa automatycznych wiadomości lub połączeń telefonicznych w celu obsługi klienta i potwierdzenia jego tożsamości.

Aresztowany podejrzany, Nicholas Truglia, jest oskarżony o to, że wybrał zamożnych kierowników z Doliny Krzemowej i skutecznie przekonał obsługę klienta firm telekomunikacyjnych, aby te przekierowały sześć numerów swoich klientów. Zastępca prokuratora generalnego Erin West z Sądu Najwyższego w Santa Clara powiedział, że tego typu podstęp to “nowy sposób na popełnienie starej zbrodni”.

Jedna z rzekomych ofiar Truglia, Robert Ross, został okradziony na kwotę 500 000 dolarów w krypto, które posiadał na portfelu Coinbase. Jednocześnie kolejne 500 000 $ zostało pobrane z jego konta Gemini. West powiedział, że 1.000.000 dolarów było “oszczędnościami życia” Rossa i funduszem college’owym jego dwóch córek.

Podczas gdy Ross był jedyną z osób, które Truglia zdołał okraść, zostaje on oskarżony o skuteczne przejęcie kontroli nad telefonami należącymi do Saswata Basu, CEO firmy magazynowej Blockchain 0Chain; Mylesa Danielsena, wiceprezesa Hall Capital Partners i Gabrielle Katsnelson, współzałożycielki startupu SMBX.

Władze Kalifornii poleciały do ​​Nowego Jorku 14 listopada, aby aresztować podejrzanego w jego mieszkaniu, odzyskując portfel i 300 000 dolarów skradzionych funduszy. Truglia od tego czasu przebywa w areszcie w oczekiwaniu na ekstradycję do Santa Clara w Kalifornii.