Karty debetowe Bitcoin

Dzisiaj przyglądamy się siedmiu najlepszym kartom debetowym Bitcoin. Spojrzymy ich na początki, rozwój i wyłonimy zwycięzców

 

 

Może w roku 2025, większość świata będzie oferować płatność w Bitcoin tak, jak to się dzieje teraz z Paypal. Bitcoin zrobił znaczny postęp w ciągu ostatnich siedmiu lat, jednak na razie zaawansowany system peer-to-peer będzie musiał iść drogą wydeptaną już przez technologię kart debetowych z lat 50 XX wieku dopóki świat nie podłapie „przyszłości pieniądza”.

 
Jasne jest, że trzeba zrobić krok w tył, aby móc zrobić kilka kroków do przodu. Jeśli nie widziałeś tego jeszcze, Andreas Antonopoulos doskonale wyjaśnia tę raczej pokrętną grę w technologicznego kozła poprzez dzieje w historii ludzkości.

 
W końcu zaawansowana technologia zwycięża, ale nadal brakuje nam kilku lat, żeby osiągnąć szczyt możliwości. Zanim się to stanie, nadal musimy używać technologii kart debetowych, w których jedynym rozwiązaniem technologicznym wartym wspomnienia jest zamontowanie elektronicznego chipa.
Świat nadal używa plastiku, wiec społeczność Bitcoin zaczęła oferować więcej lepszych opcji kart debetowych w ciągu ostatnich trzech lat.

 

BitPlastic

 

Jeśli wejdziesz na stronę BitPlastic, grafika oznajmia, że jest to “jedyna karta debetowa Bitcoin na świecie”. To była pierwsza karta debetowa Bitcoin jaką kiedykolwiek widziałem w 2013 roku, ale świat bardzo się zmienił w ostatnich trzech latach. BitPlastic? Raczej nie. Ich warunki użytkowania są takie same jak wcześniej, mimo kilku mocnych zalet, w zależności od potrzeb.

 
Działa wraz portfelem Bitcoin, koszykiem zakupów online, który akceptuje płatności Bitcoin na stronie oraz z PayPal Exchange. Karta nie wymaga identyfikacji, co oznacza, że nie ma możliwości kradzieży tożsamości.

 
Strona jest kompatybilna z TOR. BitPlastic obecnie zachęca do korzystania z przybranych imion i adresów e-mail TOR. Z racji tego, że nie prosi o dowód, imię nie jest wydrukowane na karcie. Jest to raczej rzecz, którą pomoże ci wypłacić pieniądze z automatu, ale nie zapłacisz nią w sklepie.

 
Wiele stron również nie pozwala na płacenie anonimowo. Zezwalają na korzystanie z Visa, największego pośrednika płatności, więc jest to spora wada. Jeśli stracisz kartę, tracisz też Bitcoin.

 
Jeśli chodzi o warunek korzystania z BitPlastic, tutaj jest średnio. Otrzymanie karty kosztuje 0,25 Bitcoin, co wynosi obecnie prawie 150 dolarów, więc jest to najdroższa prawie karta, jaką możesz mieć. Codzienne limity wypłat z bankomatów to 200 dolarów. Opłaty za bankomaty są niskie 1,50 dolara, ale istnieje 5% opłaty za przeliczenie Bitcoin na gotówkę.

 
Nie można wymienić Bitcoin na inne waluty, jedynie dolara amerykańskiego. Ameryka posiada największy rynek Bitcoin na świecie i to tam rozpoczęła się historia BitPlastic.

 
Jako pierwsza karta Bitcoin, BitPlastic musi być szanowana mimo że jej czas minął.

 

Shift

 

Shift działa we współpracy z popularnym portfelem Voinbase, Dwolla, oraz z Visa, więc ma silne podstawy i miliony potencjalnych klientów.

 
Reklamuje się jako pierwsza amerykańska karta debetowa. Jest to ważne w świetle regulacji limitowanego dostępu do niektórych firm oferujących karty Bitcoin dla amerykańskiego konsumenta. Niektóre z nich zdołały obejść to obostrzenie i Shift jest jedną z nich.

 
Korzyści to responsywna aplikacja mobilna dla „natychmiastowych powiadomień o wydatkach”, brak opłat za transakcje krajowe ani konwersję z Bitcoin na walutę tradycyjną. Karta sama w sobie kosztuje 10 dolarów.

 
Karta dostępna jest tylko dla klientów w Stanach Zjednoczonych, ale nie we wszystkich 50 stanach (obecnie w 45). Dzienne limity to 1000 dolarów anonimowo, ale ci, którzy dostarczą dokumenty, mogą wypłacać więcej. Użytkownicy konta Dwolla mogą wypłacić po 500 dolarów dziennie z bankomatu. Coinbase to limit do 200 dolarów.

 
Shift to solidna karta debetowa, ale może działać tylko na jednym rynku i w jednej walucie, a na wydatki są limity. Zobaczmy, czy jest coś lepszego.

 

Wirex

 

Wirex to nowa nazwa karty E-Coin. Miałem tę kartę i mogę opisać swoje doświadczenie, mimo iż dotyczy ono jej poprzedniej formy.

 
Korzyści Wirex zakładają responsywną aplikację mobilną, wiele dostępnych walut (USD, EUR, GBP) oraz międzynarodową dostawę, co powoduje, że jest bardzo atrakcyjna. Nie ma limitu zakupów online.

 
Potencjalnymi wadami jest miesięczna opłata za powiadomienia sms, wyższe niż przeciętne koszty karty (17 dolarów za kartę fizyczną oraz 3 dolary za kartę wirtualną) oraz limity ładowania karty i wypłat anonimowych. Dożywotnie wypłaty z bankomatów są ograniczone do 1000 dolarów do czasu weryfikacji, więc 200-400 dolarowy limit na transakcje nie obowiązuje do czasu dołączenia do KYC/AML. Maksymalne załadowanie karty to 2500 dolarów, ale limity są zniesione po dostarczeniu dokumentów.

 
Z doświadczenia mogę dodać, że limity na bankomaty są takie same jak w poprzednim roku. Wsparcie klienta dla E-Coin było słabe. To mogło się zmienić od czasu nadania innej nazwy, ale byłem tym rozczarowany i zacząłem szukać gdzie indziej, znajdując zupełnie inną kartę.

 

Xapo

 

Xapo jest kolejnym starszym przedstawicielem kart Bitcoin. Rozpoczął działalność w 2013 roku. Obecnie obsługuje rynki w Chinach, Japonii, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Nie jest obecny w większości krajów afrykańskich poza RPA, i w Stanach Zjednoczonych, ponieważ nie mógł przezwyciężyć ich regulacji oraz innych dobrze udokumentowanych problemów.

 
Zalety to własny portfel Bitcoin oraz Xapo “Vault,”, który jest bezpłatny. Usługa Vault pozwala na lepsze zabezpieczenie Bitcoin, zaawansowane kodowanie, przechowywanie online oraz zabezpieczenie podobne wojskowemu.

 
Siedziby obejmują Europę, Oceanią oraz Stany Zjednoczone, co jest interesujące skoro Xapo nie obsługuje klientów i obywateli amerykańskich. Konto Xapo pozwala na kupowanie Bitcoin przy użyciu pięciu różnych walut oraz na zamianę Bitcoin na USD, GBP lub EUR.

 
Potencjalne wady to wyższa niż przeciętna cena (do 20 dolarów), na karty czeka się do 35 dni (w zależności od miejsca zamieszkania) oraz roczne opłaty po pierwszym roku użytkowania. Limity na bankomaty są takie same jak w Wirex – 200 dolarów za transakcję bankomatową, 200 za dzień oraz limit 1000 dolarów bez weryfikacji tożsamości.

 

CryptoPay

 

Jeśli wpiszesz w Google “karty debetowe Bitcoin”, na pierwszym miejscu pojawi się CryptoPay. Czy oznacza to, że jest najlepsza? Zobaczymy.
Zalety to dostęp poprzez trzy główne waluty, możliwości kupowania karty w tych walutach lub w Bitcoin, dostawa za darmo wszędzie na świecie. Szybciej karty otrzymają mieszkańcy Europy – w ciągu 5 dni roboczych.

 
Cena karty jest trochę powyżej średniej, 15 USD/EUR/GBP. Dostawa w ciągu 3 dni poprzez DHL, ale może to kosztować do 75 dolarów. Podobnie jak Wirex, trzeba płacić za kartę wirtualną, tym razem 2,50 dolarów.  Są opłaty miesięczne i prowizja 1% za załadowanie karty.

 

BitPay

 

Przechodzimy teraz do nowszej karty, BitPay. Jest ona dostępna zaledwie od trzech miesięcy.  Nie tylko nie posiada ona metalicznych chipów na przodzie, ale jeszcze jej użytkowanie nie jest ograniczone do mnie.

 
Zalety to wyższe limity bez weryfikacji w porównaniu z innymi kartami. Może zostać załadowana funduszami do 25 000 dolarów, a do 3 000 można wypłacić dziennie (750 dolarów za jednym razem). To oznacza, że wcale nie potrzeba weryfikacji.

 
Nie wymaga się dokumentów, koszty karty są niskie – 9,95 dolara. Możesz ustawić bezpośrednie depozyty, jeśli otrzymujesz wpłaty w Bitcoin, poprzez swoje konto osobiste. Nie ma opłaty za zmianę PIN (większość kart posiada 1% prowizji).

 
Wady to dostępność jedynie dla obywateli Stanów Zjednoczonych oraz możliwość kupienia tylko za Bitcoin. Inne waluty niż dolar nie są dostępne. Trzeba podać SS#, datę urodzenia, imię oraz adres.

 
Z doświadczenia wiem, że ta karta jest dokładnie tym, czego szukałem kartach debetowych Bitcoin. Transfery jedynie w dolarach zajmują mniej niż 60 sekund. Konto online jest łatwe w użytkowaniu, a wsparcie klienta jest solidne. Nie potrzeba wysyłać dokumentów dla podwyższania limitów. Nie ma też żadnych blokad.
Gdybym chciał wskoczyć w KYC/AML, założyłbym konto bankowe. Moja tożsamość nie jest wyłapywana na zasadzie kto-zna-kogo i mogę swobodnie wydawać moje Bitcoin z limitami tak wysokimi, że mógłbym kupić nowy samochód. Według mnie, to jest właśnie karta nowej generacji.

 

Bitbay

 

Bitbay – obecnie największa polska giełda walut cyfrowych korzysta z serwisu wiewiorka.pl, który używa kart Banku Millennium obsługujących karty Master Card. Kartę wprowadzono zaledwie kilka miesięcy temu a myślę, że już ma spore grono użytkowników.

 

Karta kosztuje 140zł przy zamówieniu gdzie mamy opłacone użytkowanie za rok z góry 120zł oraz 20zł za wydanie. Użytkowanie jest  bezpłatne jeśli korzystamy z bankomatów banku Millennium. Za wypłatę z bankomatu Millennium nic nie płacimy, za wypłaty z innych bankomatów 2zł. Limit dziennych wypłat to 10000zł czyli nawet nieźle. Już chyba nigdy nie wrócą czasy 1mln limitu dziennie. Brak limitów miesięcznych powoduje, że możemy nawet sporo wypłacić. Wypłaty za granicą to koszt 2,5%, min. 8zł + spread walutowy.

 

Aby korzystać z karty trzeba być zweryfikowanym klientem Bitbay. Jeśli chodzi o rynek polski, Bitbay ma monopol. Nie ma jeszcze konkurencji. Oczywiście wypłacać możemy PLN oraz inne waluty akceptując spread walutowy.

 

Podsumowanie

 

Zwycięzca tego rankingu zależy od miejsca twojego zamieszkania i obywatelstwa. Jeśli jesteś Amerykaninem, najlepszy jest BitPay. Wysokie limity, łatwości użycia oraz brak przechowywania danych osób trzecich sprawiają, że jest doskonałą opcją. Jeśli mieszkasz w Europie wszystko zależy od twoich preferencji. Dla Nas Polaków jest tylko Bitbay obecnie i wcale źle się nie prezentuje. O blokadach kart też nie słychać, chyba nawet nie było jeszcze takiego przypadku. Karty debetowe Bitcoin zajmują miejsce kart prepaid ale pewnie wyprą też w przyszłości standardowe karty debetowe.

 
Mając jedynie kilka miesięcy, BitPay potrzebuje stać się bardziej widoczny na rynkach, ale jeśli poradzi sobie w Stanach, może stać się globalna kartą przyszłości.
Dla tych, którzy działają na innych rynkach światowych, Xapo jest najlepszą kartą na rynku obecnie. Wiele opcji zabezpieczeń i waluty do wyboru, strona z wieloma informacjami. Oferuje znacznie więcej możliwości zabezpieczenia się i mniej opłat niż CryptoPay. Próbowałem kiedyś CryptoPay w Polsce. Przeraził mnie łączny koszt wypłaty i przewalutowania na PLN, który wyniósł ponad 12% wartości transakcji. Z tego tytułu szukam karty tylko w PLN i taką ma obecnie tylko Bitbay.

 
Żadna karta nie jest idealna, ale rynek przeszedł długa drogę od czasów BitPlastic. To, że posiadasz Bitcoin, nie oznacza, że nie możesz wygodnie robić zakupów w każdym miejscu na świecie.

 
Teraz wiesz już wiele. Zdrowe środowisko kart dla konsumentów sprawia, że użytkownicy Bitcoin są prawdziwymi zwycięzcami. Czyż nie o to chodzi?

 

22.08.16