Adwokat Bivas Chatterjee złożył w piątek w sądzie w Kalkucie spór w sprawie interesu publicznego (PIL), aby natychmiast uregulować przepływ Bitcoinów do i z Indii

 

 

 

09.01.2018

W swojej petycji Chatterjee zasugerował, że kryptowaluty są wykorzystywane głównie do nikczemnych celów i powinny być uregulowane lub zakazane, tak jak w Chinach, tak szybko, jak to możliwe. Powiedział:

Wykorzystanie Bitcoinów było zmaksymalizowane po demonetyzacji, kiedy promowano gospodarkę bezgotówkową. W Indiach organy ścigania są zdezorientowane […] Albo rząd powinien zakazać Bitcoina, deklarując, że jest nielegalny jak w Chinach, albo musi istnieć organ kontrolujący, który kontroluje jego przepływ.

Zdaniem adwokata, Bitcoin jest szczególnie trudny do śledzenia, co czyni go narzędziem preferowanym do nielegalnych transakcji finansowych. Powiedział:

Krypto waluty obiecują szybkie i anonimowe transfery środków po niskich kosztach. Takie transakcje są naprawdę trudne do wykrycia […] a kryptowaluty są doskonałym narzędziem ułatwiającym przestępczość. Władze dochodzeniowe napotykają przeszkody podczas śledzenia przestępstw z użyciem kryptowalut lub Bitcoinów z powodu ich anonimowości.

Z wypowiedzi Chatterjee wynika rosnące przekonanie, że Bitcoin i inne kryptowaluty są zbyt niestabilne i anonimowe, aby rządy nie regulowały ich, a niektóre nawet nazywane są schematami Ponziego.