IRS, czyli Internal Revenue Service, amerykańska agencja podatkowa, zwróciła się z prośbą do sądu federalnego, aby ten zmusił cyfrowy kantor Coinbase do dostarczenia danych na temat swoich użytkowników

 

 

Walka IRS o uzyskanie danych użytkowników z lat 2013-2015 wkroczyła właśnie na nowy poziom, z których pierwszy rozpoczął się w listopadzie zeszłego roku. Od tamtego czasu Coinbase, jak i jeden z klientów strony, Jeffrey Berns, wnieśli prośbę o interwencję w tej sprawie, która ich zdaniem przekracza kompetencje władzy.

 

Po dziś dzień, Coinbase nie dostarczyło rządowi Stanów Zjednoczonych żadnych danych, a najnowszy wniosek skomentowało, zapowiadając, że może on poskutkować kolejnymi wnioskami sądowymi z ich strony.

 

„Anonimowość” może wkrótce nie być wymieniana jednym tchem obok „kryptowaluty”

 
– Nasz zespół prawników przestudiowuje właśnie wniosek Internal Revenue Service. Będziemy kontynuować naszą współpracę z tą agencją, aby uzyskać chęć ze strony rządu do gruntowego zrewidowania obiektu i zakresu wezwania sądowego. Jeśli się to nam nie uda, przewidujemy złożenie dokumentów opozycji w sądzie w ciągu najbliższych miesięcy. Będziemy informować naszych klientów na ten temat na bieżąco.

 

Zaczęty w listopadzie 2016 roku proces, był umotywowany chęcią ze strony IRS do złapania wśród użytkowników Coinbase osób unikających płacenia podatków. Internal Revenue Service rozpoczęło regulacje Bitcoina, jako opodatkowanej formy własności w roku 2014, za co agencja spotkała się z krytyką ze strony rządu, który uważał to za niewłaściwe podejście do tematu kryptowalut.

 

Pierwotne żądanie wezwania do sądu zostało zatwierdzone przez sędziego federalnego, za czym szybko pojawił się kontratak ze strony Bernsa. Przesłuchania w tej sprawie zostały zaplanowane na 23 marca.

20.03.2017