Sieć płatności person-to-person w czasie rzeczywistym to rozwiązanie, które chcą wypróbować największe banki w Stanach Zjednoczonych. Zelle ma stać się rywalem dla należącej do PayPal platformy Venmo oraz dorównać innym start-upom z sektora fintech, na przykład Circle

 

 

Ten system pozwala użytkownikom na wysyłanie i odbieranie pieniędzy pomiędzy sobą przy wykorzystaniu adresów e-mail oraz numeru telefonu komórkowego. Zelle z pewnością będzie widoczna wśród innych aplikacji wykorzystywanych przez prominentne amerykańskie banki.

 
Mimo że nie ma jeszcze wielu dostępnych informacji, uważa się, że Zelle zastąpi clearXchange – platformę bankową oraz spółkę joint-venture stworzoną przez trzy największe banki amerykańskie: JPMorgan, Bank of America i Wells Fargo w 2011 roku. Early Warning, podmiot znajdujący się w posiadaniu banków, który zarządza clearXchange, ujawnił, że Zelle zastąpi clearXchange za rok od daty udostępnienia go na początku 2017 roku.

W rozmowie z Bloomberg, dyrektor naczelny Early Warning, Paul Finch, powiedział:

– Prezesi tych banków spotkali się razem i stwierdzili, że nadeszła już pora, aby wprowadzić usługę.

Obecna lista banków uczestniczących w tym przedsięwzięciu obejmuje: Ally Bank, Bank of America, Bank of the West, BB&T, BECU, Capital One, Citi, Fifth Third Bank, FirstBank, First Tech Federal Credit Union, Frost Bank, JP Morgan Chase, Morgan Stanley, PNC, USAA, U.S. Bank oraz Wells Fargo. Osoby zainteresowane kryptowalutą oraz blockchain zauważą, że kilka z tych banków już eksperymentowały z wykorzystaniem technologii blockchain w płatnościach oraz innych obszarach związanych z finansami.

Sektor bankowy (wreszcie) przyśpiesza

Jak podaje Reuters, Zelle zostanie umieszczone na stronach internetowych oraz w aplikacjach należących do największych banków amerykańskich, tworząc platformę jako standard wybrany przez te banki dla płatności cyfrowych.

Finch ujawnił także, że klawisze wykorzystywane przez użytkowników aplikacji będą miały dokładnie takie same funkcjonalności w kilku bankach po to, aby uczynić Zelle powszechnie obecnym w bankach.

 
Mimo że w programie bierze udział jedynie 19 instytucji finansowych, Zelle ma posiadać 76 milionów klientów korzystających z bankowości mobilnej. Ta kwota to 65% kont rozrachunkowych oraz oszczędnościowych.

 

26.10.16