Większość badanych globalnych instytucji finansowych uważa, że ​​banki centralne powinny rozwijać cyfrowe waluty emitowane przez banki centralne (CBDC), zgodnie ze wspólnymi badaniami przeprowadzonymi przez IBM Blockchain World Wire oraz oficjalne Forum Instytucji Monetarnych i Instytucji Finansowych (OMFIF)

 

26.10.2018

 

Badanie obejmuje 21 banków centralnych, które uczestniczyły w badaniach prowadzonych przez OMFIF w okresie od lipca do września 2017 r. W sprawozdaniach zauważono, że uczestnicy nie znaleźli kompromisu w kwestii tego, czy rządy powinny wydawać własne kryptowaluty, a także były podzielone na powiązane procesy zarządzania i uzyskiwania dostępu do danych.

76% respondentów ponoć wyraziło niepewność co do wydajności wdrożeń technologii (DLT), podczas gdy większość badanych instytucji finansowych stwierdziło, że ich zdaniem banki centralne powinny wydawać własne cyfrowe waluty.

Mimo to, 38 procent instytucji finansowych w badaniu aktywnie bada i testuje CBDC, podczas gdy reszta 62 procent jest uważana za całkowicie nieaktywną w tej dziedzinie.

Oprócz dostarczania statystyk opinii o walutach cyfrowych emitowanych przez banki centralne przez globalne instytucje finansowe, raport zawiera również wiele podejść do ustanowienia CBDC, a także oferuje wskazówki dla instytucji.

23 października dyrektor wykonawczy banku HSBC Craig Ramsey z siedzibą w Wielkiej Brytanii stwierdził, że zarówno CBDC, jak i wdrożenia Blockchain stanowią wielkie wyzwanie dla istniejących systemów rozliczeń brutto w czasie rzeczywistym (RTGS).

W ubiegłym tygodniu zastępca Banku Japonii (BOJ) Masayoshi Amamiya stwierdził, że CBDC raczej nie poprawią istniejących systemów monetarnych, ponieważ kontrolowanie gospodarki za pomocą CBDC działa tylko wtedy, gdy banki centralne eliminują pieniądze z systemu finansowego.

Źródło obrazu: 123rf.com