Niemiecki Federalny Urząd Nadzoru Finansowego (BaFin) nakazał zaprzestanie działalności przez firmę kryptowalutową Finatx Ltd. z siedzibą w Wielkiej Brytanii

 

12.11.2018

 

Zgodnie z zawiadomieniem BaFina, podobno datowanym na 2 października, Finatex Ltd. ma nakaz natychmiastowego zaprzestania oferowania transgranicznych transakcji na własnych platformach transakcyjnych Crypto-Capitals. Zgodnie z ogłoszeniem BaFina w piątek, firma musi zaprzestać działalności, ponieważ jego działalność nie jest zatwierdzona przez niemieckie ustawodawstwo finansowe, w tym niemiecką ustawę bankową.

W krótkim opisie działalności spółki, regulator finansowy zauważył, że Crypto-Capitals oferuje opcje kontraktów(CFD) na akcje, indeksy, waluty i towary. Z kolei firma pozycjonuje się jako “premium cryptocurrency trading”

Wcześniej BaFin zajmował się przemysłem kryptowalutowym za pomocą publicznych ostrzeżeń, w szczególności skupiając się na projektach ICO (Initial Coin Offering). Pod koniec 2017 r. Niemiecki główny regulator finansowy ostrzegł inwestorów przed ryzykiem związanym z inwestowaniem w tokeny ICO, twierdząc, że inwestorzy ICO podejmują duże ryzyko z powodu braku wymogów prawnych i zasad przejrzystości w branży.

Ostatnio, w zeszłym miesiącu, BaFin wezwał globalną społeczność do połączenia wysiłków zmierzających do uregulowania branży ICO, pomimo niepewności co do tego, czy ICO pozostaną kwestią niszową, czy też staną się standardową częścią gospodarki finansowej.

Wcześniej w czerwcu 2018 r. Prezes BaFin stwierdził, że główną misją agencji nie jest ochrona indywidualnych inwestorów detalicznych, lecz zachowanie ogólnej stabilności finansowej.

Źródło obrazu: 123rf.com