Urzędnik Banku w Anglii zapowiedział, że nadchodząca wersja systemu RTGS (rozrachunku brutto w czasie rzeczywistym), przez który będzie przepływać około 500 miliardów funtów dziennie, zostanie oparty o technologię distributed ledger (Blockchain)

 

 

Mimo tego, że nie ujawniono szczegółów, jak przebiegnie integracja takiego rozwiązania, oświadczenie to pokrywa się z dotychczasowymi komentarzami brytyjskiego banku centralnego na temat technologii DLT. We wrześniu ubiegłego roku bank pochwalił się, że rozważa on czy ich następny system RTGS nie powinien zostać skonstruowany tak, aby jak najlepiej wykorzystać zalety distributed ledger.

 
Brytyjczycy naprawdę chcą być liderami FinTechu

 
Podczas przemowy na niedawno odbytym International FinTech Conference, gubernator Banku Anglii Mark Carney powtórzył przychylne komentarze tej instytucji pod adresem systemów Blockchain. W szczególności, Carney rozpływał się nad możliwościami w rozrachunku papierów wartościowych, które jego zdaniem są „szczególnie podatne na innowacje”.

 
– W szczególności, technologia distributed ledger może przynieść znaczące wzrosty dokładności, wydajności i bezpieczeństwa takich procesów, pozwalając nam oszczędzić dziesiątki miliardów funtów, jednocześnie wyraźnie poprawiając elastyczność systemu. Cały przemysł zaczął współpracować nad tym, aby określić, jak Blockchain mógłby pomóc w rozwiązaniu tych problemów.

 
Carney ostrzegł jednak, że według UK Financial Conduct Authority, czasy rozrachunku mogą zostać zredukowane przy pomocy istniejących technologii.

 
– To wymagałoby od uczestników rynku, aby wspólnie zmienili swoje podejście i praktyki,  aby zmniejszyć czasy rozrachunku potrzeba udziału więcej niż jednego pośrednika.

 
Reszta przemowy gubernatora skupiała się na Bank of England FinTech Accelerator, zaznaczając, że interesują ich zalety pod kątem prywatności, jakie proponuje DLT.

14.04.2017