Bank Centralny Rosji rozważa wykorzystanie swojego oprogramowania Blockchain Masterchain do przesyłania środków w ramach Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EAEU)

 

04.04.2018

Rosyjskie stowarzyszenie FinTech, utworzone pod nadzorem banku centralnego, z sukcesem przeprowadziło próbę oprogramowania opartego na ethereum w 2016 r., i ukończyło działającą wersję w 2017 r.

Trwa aktywna dyskusja i szukamy wysokiej jakości technologii, w tym Masterchain, powiedziała Olga Skorobogatova, zastępca prezeza Banku.

Skorobogatova wyjaśniła, że ​​Masterchain jest rozważany w kontekście szerszej analizy tego, w jaki sposób Blockchain może stworzyć ponadnarodową infrastrukturę dla płatności w EAEU, umożliwiając państwom członkowskim omijanie istniejących systemów płatności i pośredników zarabiających na tych transakcjach.

Bank zamierza najpierw uruchomić swoją platformę na terenie Rosji, a następnie wdrożyć ją jako system obejmujący całą EAEU.

Jeśli chodzi o dalsze rozważania nad Masterchain, Skorobogatova mówi:

Myślę, że omówimy opcje dotyczące tego projektu już w tym roku

Centralny Bank Rosji aktywnie angażował się w przestrzeń Blockchaina i kryptowalut. Podjął szczególnie surowe podejście do tej drugiej opcji. W 2017 r., wydał ostrzeżenia dotyczące ryzyka związanego z inwestycjami w kryptowaluty i wspierał wysiłki mające na celu zablokowanie stron internetowych sprzedających kryptowaluty w kraju, jednak zakaz nie dotknął wszystkich, wykwalifikowani inwestorzy mogli nadal kupować kryptowaluty.