State Bank of India (SBI) planuje test beta systemu smart contracts opartych na Blockchain, który został opracowany przez konsorcjum BankChain w grudniu 2017 r

 

 

 

22.11.2017

Konsorcjum, które działa od lutego, składa się z 27 banków, które dążą do opracowania rozwiązań Blockchain dla branży bankowej w kraju.

Według szefa innowacji SBI, Sudina Baraokara, smart contracts będą testowane pod kątem “prostych rzeczy”, takich jak umowy niejawne. Dodał, że większość ich wewnętrznych procesów może być prowadzonych z użyciem tej technologii.

Można zawrzeć wiele wewnętrznych procesów, wykonujemy wiele zamówień IT, wiele z nich można wdrożyć za pomocą Blockchain.

Według Baraokara, bank państwowy planuje także utworzenie centrum innowacji w Bombaju. Centrum będzie wykorzystywane do prowadzenia badań i rozwoju w zakresie nowych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe i technologia Blockchain. Proponowane centrum znajduje się obecnie w fazie projektowania i planowane jest jego uruchomienie w połowie 2018 roku.

Tymczasem konsorcjum BankChain uruchomiło platformę Know your customer (KYC) nazwaną ClearChain w maju 2017 r. Platforma ma umożliwić bankom udostępnianie danych swoich klientów w gronie swoich członków. Wśród informacji, które można udostępnić, znajdują się dane na temat przelewów elektronicznych i raportów z dochodzeń, w tym raportów o podejrzanych działaniach (SAR).