Bank of Thailand (BoT) niedawno zezwolił lokalnym bankom na założenie spółek zależnych zajmujących się kryptowalutami.

 

05.08.2018

 

Bank of Thailand (BoT) niedawno zezwolił lokalnym bankom na założenie spółek zależnych zajmujących się kryptowalutami, informuje lokalny Blognone.

Zgodnie z ogłoszeniem regulacyjnym opublikowanym przez BoT 1 sierpnia, tajskie banki mogą teraz wydawać tokeny cyfrowe, udostępniać usługi maklerskie kryptograficzne, prowadzić firmy związane z kryptografią i inwestować w kryptowaluty za pośrednictwem podmiotów zależnych.

Jednakże ostatnie oświadczenie potwierdziło, że wszystkie banki i inne instytucje finansowe wciąż mają zakaz bezpośredniego zajmowania się kryptowalutami.

Podczas gdy banki mają teraz prawo do ustanawiania oddziałów kryptograficznych, oddziałom tym nie wolno oferować usług związanych z szyfrowaniem klientom i społeczeństwu i mogą wchodzić w interakcje tylko z innymi firmami zatwierdzonymi przez Tajlandzką Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (Thai SEC) oraz Urząd Komisji Ubezpieczeń (OIC). Blognone pisze, że podmiotom zależnym zabrania się oferowania osobom fizycznym usług związanych z szyfrowaniem.

Podmioty zależne mogą dostarczać klientom zasoby inwestycyjne, chyba że chcą zainwestować w aktywa cyfrowe, które mają na celu rozwój “innowacji finansowych” lub w celu zwiększenia jakości usług finansowych, w którym to przypadku mogą korzystać z Sandboxu BHP regulacyjnego, a także w Blognone. .

Na początku tego roku BoT wydał ogólnik, który zakazał instytucjom bankowym w Tajlandii inwestowania i handlu w kryptografii, a także uczestnictwo w tworzeniu giełd kryptograficznych, które są rzekomo legalne do działania w kraju z rejestracją. Tajlandzki bank centralny wymagał również od banków, aby nie udzielały porad osobom fizycznym w zakresie inwestycji lub transakcji kryptograficznych oraz nie pozwalały klientom korzystać z kart kredytowych do zakupów kryptograficznych.

W maju rząd Tajlandii wydał ramy regulacyjne, które definiują kryptowaluty jako “zasoby cyfrowe i tokeny cyfrowe” i umieszcza je pod kontrolą Tajlandzkiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.

Na początku czerwca BoT ujawnił, że rozważa zapewnienie “nowego sposobu prowadzenia rozliczeń międzybankowych” za pomocą waluty cyfrowej wydanej przez bank centralny (CBDC). Według banku, przyjęcie własnej krypto-waluty zmniejszyłoby koszty transakcji, a także zmniejszyło czas transakcji i zatwierdzania “ze względu na mniej potrzebny proces pośrednictwa w porównaniu z obecnymi systemami”.

Wcześniej w lipcu rząd Tajlandii uchwalił przepisy dotyczące wstępnych ofert monetarnych (ICO), stając się jedną z pierwszych jurysdykcji na świecie, która umożliwiła ICO funkcjonowanie w całkowicie regulowanym środowisku.