Firmy z Rosji i innych części byłego Związku Radzieckiego zamieniły bank Danii w masową pralnie pieniędzy

 

10.09.2018

 

Największy bank w Danii, podobno wyprał transakcje warte 150 miliardów dolarów, które przeszły przez jego estoński oddział w latach 2007-2015. Bank jest zaangażowany w pranie pieniędzy przez rosyjskie i inne firmy z Europy Wschodniej.

W zeszłym roku duńskie źródła medialne zgłosiły podejrzenie, że wyprane fundusze zarobiły 3,9 miliarda dolarów, ale na początku lipca liczba ta wzrosła do 9 miliardów dolarów.  Cena akcji banku znacznie wzrosła w wyniku rewelacji.

“Wszelkie wnioski należy wyciągnąć na podstawie zweryfikowanych faktów, a nie fragmentarycznych fragmentów informacji wyrwanych z kontekstu” – powiedział prezes firmy Danske Bank, Ole Andersen, w Wall Street Journal, który podniósł wartość 150 miliardów dolarów. “Jak wcześniej informowaliśmy, jasne jest, że problemy związane z bankiem były większe niż wcześniej myśleliśmy.

W lipcu zarząd banku ogłosił, że zamierza zrzec się wszelkich dochodów z podejrzanych transakcji w Estonii i przeznaczyć je na rzecz społeczeństwa, na przykład wspierając wysiłki na rzecz zwalczania przestępstw finansowych takich jak pranie brudnych pieniędzy.

“Jest jeszcze za wcześnie, aby wyciągać wnioski dotyczące zakresu problemów, ponieważ kompleksowe dochodzenie w tej sprawie wciąż trwa. Jasne jest jednak, że nie sprostaliśmy własnym standardom lub oczekiwaniom społeczeństwa, jeśli chodzi o zapobieganie wykorzystywaniu naszego estońskiego oddziału do potencjalnie nielegalnych działań w czasie, gdy miały miejsce te transakcje. Jest to coś, czego bardzo żałujemy i nie powinniśmy w żaden sposób czerpać z tego korzyści finansowych. Dlatego nie będziemy utrzymywać dochodu z tych podejrzanych transakcji “, powiedział wówczas dyrektor generalny Thomas F. Borgen.