Bitcoin i technologie blockchain mają ogromny potencjał zmieniania świata

 

 

Jeśli blockchain jest wdrażana szybko i efektywnie, możemy zgromadzić to, czego się nie da, zautomatyzować kontrakty i nawet sprawić, że blockchain będzie pracować w ramach Internetu rzeczy (ang. Internet of Things, IOT), aby stworzyć blockchain rzeczy ang. (Blockchain of Things).

 
Jednak trzeba zadać pytanie o to, jak szybko banki centralne nie tylko zaakceptują blockchain, ale również Bitcoin i inne waluty cyfrowe. Przecież to banki centralne zarządzają większością światowych walut i to one zyskują najwięcej na nowych technologiach.

 
Banki centralne bawią się krypto

 
Wiadomo od dawna, że banki centralne od jakiegoś czasu zajmują się blockchain. Teraz jednak banki centralne idą o krok dalej i zaczynają zastanawiać się nad wydawaniem własnego Bitcoin.

 
The Wall Street Journal napisał ostatnio:

 
“Bitcoin wydawany przez banki centralne byłby środkiem dla ustawodawców, dzięki któremu mogliby oni całkowicie kontrolować wolumen pieniądza w gospodarce, podobnie jak banki rezerwy.”

 
Banki będą tracić, jeśli banki centralne przejmą pieniądz cyfrowy

 
Wyobraź sobie, że mógłbyś posiadać pieniądze, które trzymałoby się bezpośrednio w banku centralnym, w portfelu na telefonie, ale fundusze byłyby gwarantowane przez bank centralny. Po co miałbyś korzystać z banku komercyjnego?

 
Na obecną chwilę pieniądz papierowy jest trzymany w formie oszczędności lub na koncie, ale również z powodu wygody. Mimo to jego posiadanie jest ryzykowne.

 
Banki prywatne mogą upaść i rzeczywiście, kilka takich przypadków mieliśmy w  historii. Więc, jeśli nasz przykład miałby stać się rzeczywistością, wiele banków komercyjnych splajtowałoby.

 
Blockchain może być użyty dla wyrównania

 
Mimo że możemy spotkać się z możliwością przejęcia przez banki centralne Bitcoin i blockchain, może się to nie wydarzyć. Są szanse, że blockchain może stać się jedną z tych technologii, które miały przejść do mainstreamu, ale tak się nigdy nie wydarzyło.

 
Jak twierdzi Siom Dixon z BnkToTheFuture.com:

 
„Nie wydaje mi się, że banki centralne użyją kryptowalut i blockchain, ale jestem pewien, że wykorzystają walutę cyfrową z trzech powodów. Po pierwsze, wolą śledzić transakcje. Po drugie, jeśli znów nadejdzie kryzys, będą mogli zamienić depozyty na walutę cyfrową banku centralnego. Po trzecie, mogą dostarczać technologii, która pozwala firmom fintech na stworzenie nowej kryptowaluty z wykorzystaniem API banku.”

 

18.08.16