Wielkie hiszpańskie konsorcjum bankowe Niuron ogłosiło, że opracowują platformę Blockchain do weryfikacji tożsamości klientów

 

19.06.2018

 

Grupa banków podobno planuje stworzyć platformę do końca 2018 r. Mają na celu opracowanie systemu opartego na technologii Blockchain do identyfikowania i rejestrowania klientów po otwarciu konta.

Niuron uważa, że ​​nowa platforma Blockchain poprawi szybkość działania, zmniejszy liczbę oszustw i zapobiegnie praniu brudnych pieniędzy. Platforma podobno przyniesie korzyści klientom, ponieważ skróci to czas potrzebny na proces rejestracji i zapewni klientom większą kontrolę nad swoimi danymi osobowymi.

Po zakończeniu platformy dane klientów będą udostępniane różnym bankom i instytucjom finansowym. Choć pozornie upraszcza on identyfikację cyfrową, będzie również zgodny z najnowszymi przepisami EU dotyczącymi ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) i nowoczesnymi standardami bezpieczeństwa.

W skład konsorcjum Niuron wchodzą Abanca, Bankia, Caixabank, Caixa Ontinyent, Ibercaja, Kutxabank, Liberbank, Unicaja Banco i Cecabank. Według raportu Economipedia opartego na aktywach i kapitalizacji, Caixabank był trzecim co do wielkości bankiem w Hiszpanii w 2017 roku. Ibercaja, Kutxabank i Abanca również znalazły się w czołowej dziesiątce kraju.

Ramy prawne dotyczące PKBR zostały przyjęte przez EU 25 maja br. I przewiduje się, że utworzą 75 tys., miejsc pracy związanych z prywatnością. Szacuje się, że firmy Fortune’s Global 500 wydają 8 miliardów dolarów, aby zapewnić zgodność z nowymi przepisami. Nowe ramy dotyczące prywatności i ochrony danych mają na celu stworzenie jednolitej regulacji danych w Europie oraz zwiększenie kontroli osób fizycznych nad wykorzystaniem i przechowywaniem ich danych osobowych.