Rynki arabskie zostały zalane nowymi inwestorami w kwietniu, kiedy islamski naukowiec ogłosił, że kryptowaluta jest halalem zgodnie z prawem szariackim. Ogłoszenie rozstrzygnęło sprzeczne oświadczenia kilku innych islamskich ekspertów, ale nadal istnieją sprzeczne interpretacje tolerancji szariatu wobec wirtualnych walut wśród przywódców muzułmańskich

 

14.06.2018

 

Oświadczenie Muftiego otworzyło rynek kryptowalutowy potencjalnie dla 1,6 miliarda nowych klientów, ale jest pewne, że rządy Bliskiego Wschodu odegrają kluczową rolę w rozwoju branży, aby zapewnić jednostkom i instytucjom przestrzeganie prawa szariatu.

Prawo szariatu nakłada surowe wytyczne dotyczące działalności gospodarczej, zgodnie z którą wartość należy przypisać rzeczywistym fizycznym aktywom. Zakwestionowane prawo religijne, które rządzi islamskim sektorem finansowym, zabrania również spekulacji na rynku i ściągania odsetek od pożyczek.

Muzułmańscy przedsiębiorcy, inwestorzy i rządy mają zamiar być liderami na konkurencyjnym rynku globalnym. Wielu zwolenników chce zastąpienia dolara amerykańskiego jako globalnej waluty rezerwowej. Bitcoin i znacjonalizowane kryptowaluty mogą wreszcie zaoferować państwom muzułmańskim stabilność ekonomiczną i swobodę w polityce Zachodu.

Jest to mało prawdopodobny zbieg okoliczności, że Islamska Rada ds. Finansowania Szariatu zasadniczo zalegalizowała własność złota na inwestycje w tym samym czasie, w którym OPEC i kraje Bliskiego Wschodu zaczęły odchodzić od amerykańskiego systemu PetroDollar w 2016 roku.

Iran, który nie uznaje już ani nie wykorzystuje dolara amerykańskiego, i Turcja ogłosiły plany uwolnienia walut cyfrowych emitowanych przez rząd po wcześniejszej sprzedaży krajowej waluty Petro na Wenezueli, na wcześniejszym etapie tego roku.

W rzeczywistości prezydent Nicolas Maduro z Wenezueli wezwał wszystkie 14 krajów OPEC do stworzenia platformy do handlu kryptowalutami.  Wenezuela uruchomiła własną kryptowalutę, aby ominąć sankcje USA, inne kraje produkujące ropę naftową zasugerowały zaniechanie systemu PetroDollar, który działa na Bliskim Wschodzie od ponad 40 lat – zagrażając globalnej supremacji dolara USA.

Poniższa ocena regulacji kryptowalut na Bliskim Wschodzie jest częścią większej serii prac oceniających regulację kwitnącego globalnego przemysłu fintech. Część pierwsza serii dotyczy aktywności w azjatyckich hotspotach takich jak Japonia, Hongkong, Singapur i Tajwan oraz tego, w jaki sposób rządy ułatwiają lub hamują wzrost. Część druga analizuje regulację kryptowalut i krytyczne postawy wielu europejskich przywódców. Część trzecia analizuje zróżnicowane nastawienie zachodnich przywódców do nowej, przełomowej technologii i sposobu, w jaki agencje regulacyjne w obu Amerykach przygotowują się do przyjęcia kryptowaluty w głównym nurcie. Część czwarta ocenia, w jaki sposób kraje afrykańskie wykorzystują ekonomicznie i politycznie wyzwalającą siłę kryptowalut i Blockchaina.

Poniższa lista opiera się na dokładnych badaniach wiadomości, ale w żadnym przypadku nie powinna być uważana za kompletną.

Arabia Saudyjska

Arabia Saudyjska, kluczowy gracz w amerykańskim systemie PetroDollar, stale sprzedawał swoje rezerwy walutowe od czasu, gdy cena ropy gwałtownie spadła w 2014 r. Saudyjscy regulatorzy dokładnie przyglądają się kryptowalutom, ale jeszcze nie zaproponowali przepisów. Wielu twierdzi, że całkowity zakaz jest mało prawdopodobny.

Saudyjskie Ministerstwo Komunikacji i Technologii Informacyjnych ogłosiło, że agencja zakończyła w maju trzydniowy “bootchamp Blockchain” jako część planu stworzenia “cyfrowego środowiska”, aby wykorzystać niewykorzystany potencjał królestwa informacyjno-komunikacyjnego (ICT). Ministerstwo współpracowało z firmą ConsenSys zajmującą się technologią Blockchain i skupiło się na inteligentnych kontraktach Ethereum i zdecentralizowanych aplikacjach budowlanych.

Saudyjski Organ Walutowy również współpracował z Ripple  i w lutym uruchomił program pilotażowy, który zapewni technologię płatności transgranicznych bankom w królestwie. Program ten jest pierwszym programem koordynowanym przez bank centralny, któremu towarzyszyć będzie regulacja, zarządzanie programem i szkolenia.

Oman

Omani Blockchain Symposium, które odbyło się pod koniec zeszłego roku, było największym w kraju spotkaniem biznesowym, z niemal wszystkimi członkami rządowej instytucji  a także 700 uczestnikami z sektora prywatnego.

Centralny Bank Omanu, a także centralny organ monetarny, promował udane wydarzenie i wskazał, że rząd pomoże w zapewnieniu infrastruktury technicznej, aby promować wdrażanie technologii Blockchain w Omanie.

The Blockchain Solutions Services Services (BSS), podmiot rządowy i inicjatywa Sympozjum Blockchain, podobno współpracuje ze Stowarzyszeniem Oman Banks, innymi agencjami rządowymi i lokalnymi firmami w celu opracowania przepisów dotyczących cyfrowej transformacji kraju.

BankDhofar jest pierwszym bankiem w kraju, który dołączył do BankChain, międzynarodowej społeczności bankowej zajmującej się badaniami i rozwojem rozwiązań Blockchain. Inicjatywa ta jest częścią planów BankuDhofar dotyczących cyfryzacji szeregu usług bankowych, aby zapewnić klientom dokładność, wydajność i bezpieczeństwo.

Iran

W styczniu 2017 r. dyrektor irańskiego banku centralnego ogłosił, że dolar amerykański nie będzie już używany w tym kraju w odpowiedzi na tymczasowy zakaz podróżowania. Pierwsza w kraju giełda  BTXCapital, stwierdziła, że ​​Iran może stać się ważnym rynkiem w przyszłości z powodu wyjścia z dolara amerykańskiego chociaż zakup Bitcoina w tym kraju pozostawał szczególnie trudny w tym czasie.

Wydaje się, że irański rząd miał pozytywne poglądy na BTC, kiedy irański urząd cyberprzestrzeni – Wysoka Rada Cyberprzestrzeni – po raz pierwszy ogłosił w zeszłym roku plany współpracy z Centralnym Bankiem Iranu w celu opublikowania raportu na temat kryptowalut. Od tego czasu bank centralny wydał oświadczenie, w którym twierdzi, że nigdy nie uznał Bitcoina za prawny środek płatniczy i zakazał w kwietniu bankom krajowym i innym instytucjom finansowym zajmowania się kryptowalutami.

Jednak irański minister technologii informacyjno-komunikacyjnych stwierdził, że zakaz kryptowalut nie uniemożliwia bankowi centralnemu opracowania krajowej kryptowaluty, a także, że gotowy był eksperymentalny model waluty cyfrowej wydanej przez państwo.

Zakaz kryptowalut poprzedził sankcje USA nałożone na Iran w maju i jest postrzegany jako próba ochrony instytucji finansowych walczących w tym kraju i deprecjonowania waluty krajowej. Cyfrowa waluta państwowa Iranu jest podobna do Petro Wenezueli, która służy do obchodzenia międzynarodowych sankcji.

Turcja

Władze tureckie przesłały w przeszłości mieszane sygnały do ​​przemysłu kryptowalutowego, ale podążają tropem innych krajów Bliskiego Wschodu, planując uwolnienie krajowej kryptowaluty.

Turecki rząd zajął ostre stanowisko w sprawie Bitcoina w listopadzie zeszłego roku, kiedy ustawodawcy Dyrekcji ds. Religii uznali, że kryptowaluty są “niezgodne” z islamem ze względu na spekulacyjny charakter rynku i brak kontroli ze strony rządu.

Ale w lutym raport wiceprzewodniczącego Partii Ruchu Narodowego Nacjonalistów Turcji nie tylko zaproponował regulacje dotyczące rynku, ale także wspomniał o możliwości utworzenia krajowego Bitcoina, zwanego TurkCoin.

Turecka giełda Bitcoin BTCTurk, która została otwarta w 2013 r., Zakończyła działalność w 2016 r. Po tym, jak lokalne banki nagle zaprzestały świadczenia usług i zamknęły rachunki związane z giełdą. Od tego czasu BTCTurk został ponownie otwarty wraz z turecką giełdą Paribu.

Jednak krajowe wymiany są ograniczone do Bitcoina i Ethereum, a klienci są zmuszeni do korzystania z angielskich giełd, aby uzyskać dostęp do altcoinów. Historia BTCTurk jest przykładem różnorodnych reakcji i podziałów między instytucjami finansowymi a akceptacją przez rząd. Chociaż kryptowaluty są dalekie od powszechnej adopcji, wiele tureckich firm z branży nieruchomości akceptuje Bitcoina jako płatność.

Oddzielnie, różne projekty Blockchain w Turcji wzbudziły zainteresowanie osób, które chcą, aby kryptowaluta stała się bardziej dostępna. Konferencja Blockchain i Bitcoin, która odbyła się w Stambule w marcu, zgromadziła globalnych liderów w celu omówienia rozwoju i regulacji prawnych w tym sektorze.

Irak

Centralny Bank Iraku uniemożliwia korzystanie i promocję Bitcoina, zgodnie z oświadczeniem eksperta gospodarczego z grudnia ubiegłego roku. Co więcej, osoby korzystające z Bitcoina mogą być ścigane na podstawie wcześniej obowiązujących przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML).

Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji twierdzi, że uniemożliwiła 25 z 29 ataków terrorystycznych skoordynowanych z Syrią i Irakiem w 2017 r. Oraz że “terroryści kochają kryptowalutę”. Władze rosyjskie rzekomo wykryły 100 przypadków, w których wirtualne pieniądze zostały wykorzystane do sfinansowania nielegalnej działalności. Jednak według badań Centrum Sankcji i Nielegalnych Finansów (CSIF) stwierdzono, że mniej niż 1% transakcji związanych z Bitcoinem w latach 2013-2016 stanowi finansowanie nielegalnych działań.

Afganistan

Code to Inspire, organizacja non-profit zajmująca się promowaniem pozycji ekonomicznej i społecznej kobiet w afganistanie w branży technologicznej w tym kraju, zapewnia kobietom zasoby do nauki kodowania i projektowania aplikacji mobilnych i oprogramowania. Misja CIT pozwoli kobietom na karierę w IT, uczestnictwo w globalnej gospodarce i stanie się niezależna finansowo za pomocą Bitcoina.

Jednak brak krajowych wymian w Afganistanie oznacza wspólną kwestię z niezdolnością Bitcoina do dotarcia do odległych, słabo rozwiniętych narodów. Brak infrastruktury technicznej, lokalnych giełd i stabilnych połączeń WiFi sprawia, że ​​handel i używanie Bitcoinów w Afganistanie jest trudne.

Zjednoczone Emiraty Arabskie

Premier Zjednoczonych Emiratów Arabskich i władca Dubaju ogłosili rozpoczęcie w kwietniu ZEA Blockchain Strategy 2021, mając ambitne plany, aby stać się pierwszym na świecie rządem Blockchainowym. Plan ZEA będzie koncentrować się na szczęściu obywateli i mieszkańców, efektywności rządu, ustawodawstwo i globalna przedsiębiorczoś.

Strategia ma na celu 50% transakcji federalnych przeprowadzanych przy użyciu technologii Blockchain do 2021 r., co obejmuje przeniesienie do elektronicznej dokumentacji wniosków wizowych, płatności za rachunki i odnowienie licencji za pomocą technologii Blockchain, która może potencjalnie zaoszczędzić 11 miliardów dolarów rocznie.

Najnowszym rozwinięciem strategii Blockchain Emirates jest partnerstwo Dubaju z IBM w celu stworzenia rejestru biznesowego Blockchain, aby zapewnić działalność firm pod jego jurysdykcją. Rząd ogłosił inicjatywę w maju i twierdzi, że usprawni ona proces prowadzenia działalności gospodarczej, zdigitalizowaną dokumentację działalności i zapewnienie zgodności z przepisami.

Rola technologiczna rządu, Smart Dubai, ma za zadanie ułatwić cyfrowe wdrażanie w mieście i prowadzi badania w celu określenia usług, które mogłyby skorzystać z technologii Blockchain. Podmiot rządowy, który bierze udział w różnych inicjatywach, zaproponuje niezbędne ustawodawstwo w celu zapewnienia “inteligentnej transformacji” Dubaju i pomoże rozwinąć mega projekty w mieście.

Departament Ziemi Dubajskiej (DLD) uruchomił system oparty na technologii Blockchain do rejestrowania umów dotyczących nieruchomości, zabezpieczania transakcji finansowych oraz łączenia najemców i właścicieli gruntów z billingami związanymi z nieruchomościami, takimi jak narzędzia elektryczne i telekomunikacyjne. Agencja rządowa, której powierzono zadanie nadzorowania zakupów nieruchomości i zatwierdzania kontraktów, twierdzi, że inicjatywa jest przykładem krajowej strategii Blockchain polegającej na konsolidacji usług rządowych na jednej platformie.

W przeciwieństwie do rządowego objęcia Blockchain, legalność korzystania z Bitcoina nie jest jasna, ponieważ istniejące wcześniej regulacje nie uznają wirtualnych walut. Jednak rząd i bank centralny Zjednoczonych Emiratów Arabskich ogłosili na początku tego roku, że ramy prawne dotyczące użyteczności i wymiany Bitcoinów pojawią się w najbliższej przyszłości.

Bank centralny wcześniej odrzucił wnioski o wymianę handlową w zakresie licencjonowania, a Urząd ds. Papierów Wartościowych i Towarowych ZEA zgłosił obawy dotyczące wysokiego ryzyka ICO. Ale po ogłoszeniu przyszłych regulacji dotyczących przemysłu kryptowalutowego, rząd i bank centralny wydają się być nieugięty w kwestii nadzoru federalnego, aby kryptowaluta nie przenosiła się na podziemne rynki.

Tymczasem inwestorzy w Dubaju i Zjednoczonych Emiratach Arabskich nadal kupują, sprzedają i handlują kryptowalutami, pomimo braku lokalnych giełd.

Przypuszczalna, pierwsza w historii kryptowaluta zgodna z szariatem, Onegram, została uruchomiona w Dubaju w maju 2017 roku i jest poparta faktycznymi rezerwami złota. Ponieważ każda jednostka wartości jest poparta fizycznym złotem, spekulacje i zmienność rynku są ściśle kontrolowane.

Warto zauważyć, że złota firma inwestycyjna i handlowa w Dubaju jest pierwszą firmą posiadającą licencję na przechowywanie wirtualnej waluty na Bliskim Wschodzie. Firma założyła portfele odcięte od internetu dla klientów do przechowywania Bitcoinów i Ethereum. Bezpieczne przechowalnie przechowują kryptowaluty w fizycznej formie i są odłączane od sieci, aby rozwiązać obawy inwestorów związane z zhakowaniem portfela online i złośliwym oprogramowaniem.

Przedsiębiorca z siedzibą w Dubaju, Com Mirza, zainicjował przyjazny dla islamu “Bitcoin na Bliskim Wschodzie” lub Habibi Coin pod koniec 2017 roku. Habibi Coin z aktywami i bez odsetek jest monumentalnym postępem dla muzułmanów, którzy wcześniej mieli trudności z zakupem domu i inwestycjami w inne aktywa. Com Mirza twierdzi, że planuje ICO o wartości 100 mln dolarów i pozwoli inwestorom na zakup nieruchomości bezpośrednio na platformie Habibi Coin.

Kuwejt

Ministerstwo Finansów Kuwejtu zabroniło bankowi centralnemu i instytucjom finansowym handlowania BTC pod koniec 2017 r. Z powodu zmienności rynku i ryzyka dla konsumentów. Inne organy prawne w Kuwejcie wskazują, że handel internetowy jest zabroniony przez przepisy dotyczące handlu elektronicznego w tym kraju, a prawo kuwejckie nie uznaje Bitcoina jako waluty.

Katar

Centralny bank Kataru wydał w lutym ostrzeżenie dla banków w tym kraju, nakłaniając innych do odmowy dostępu do kryptowalutowych giełd i handlowców, a niezastosowanie się do tego żądania może skutkować odwołaniem się do prawa zgodnie z obowiązującym prawem.

Syria

Kryptowaluta zapewnia ulgę kryzysowi humanitarnemu w Syrii, gdzie Światowy Program Żywnościowy Organizacji Narodów Zjednoczonych wykorzystuje system Ethereum Blockchain do przekazywania voucherów uchodźcom. Pomyślny projekt wysłał fundusze na zakup żywności do 10 tys., uchodźców, a U. N planuje rozszerzyć program na 100 tys., osób w Jordanii.