Prezydent Południowej Afryki, Jacob Zuma ustąpił 14 lutego po tym, jak przywódcy Afrykańskiego Kongresu Narodowego zmusili go do tego. Tego samego dnia policja dokonała nalotu na dom najbogatszej rodziny Gupta w RPA

 

16.02.2018

 

Zuma został prezydentem w 2009 roku. Jego kontrowersyjny skandal korupcyjny związany z braćmi Gupta; Atul, Rajesh i Ajay został nazwany Zupta i był jednym z powodów, dla których musiał zrezygnować, ponieważ wyrządził poważne szkody w jednej z największych gospodarek Afryki.

Zupta poinformowała, że ​​wyprowadził miliardy Randsów z instytucji rządowych, organizując przyznawanie kontraktów rządowych spółkom typu shell offshore. Firmy te przekazały te fundusze na różne ukryte konta bankowe na całym świecie. Kradzierz przez Zuptę publicznych funduszy i własności ostatecznie zwróciło uwagę światowych organów regulacyjnych, które wywołały falę wielojednostkowych dochodzeń w sprawie korupcji przedsiębiorstw wielonarodowych i banków podejrzanych o udział w wyprowadzaniu pieniędzy, te banki mieszczą się w Afryce Południowej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Chinach, Indiach, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Banki takie jak: ABSA, Bank of Baroda w Południowej Afryce, Bank Indyjski w Indiach, zostały wręcz zmuszone do zamknięcia kont bankowych połączonych z Zupta, celem było ukrucenie procederu związanego z praniem brudnych pieniędzy.

W wyniku skandalu z Zuptą, kilka południowoafrykańskich instytucji finansowych przyjęło technologię Blockchain o nazwie Springblock, którą mają nadzieję zaadaptować do wszystkich transakcji finansowych w ten sposób chcą załagodzić cały proceder. Przewodniczący South African Financial Blockchain Consortium. Państwowy Bank Indii, który jest największym bankiem w Indiach, również zamieszany w skandal Zupty i prania brudnych pieniędzy, ogłosił, że będzie wdrażać technologię Blockchain.