Białoruscy dyplomaci szukają południowokoreańskich inwestorów dla rosnącego w kraju przemysłu Blockchain i fintech

 

07.09.2018

 

Podczas wtorkowej wizyty w Seulu wiceminister spraw zagranicznych Białorusi, Andrej Dapkiunas powiedział, że Białoruś dąży do nawiązania stosunków z koreańskimi inwestorami zainteresowanymi technologiami czwartej rewolucji przemysłowej, w tym technologią Blockchain i sztuczną inteligencją (AI).

W wywiadzie dla Korei “JoongAng Daily” Dapkiunas zauważył, że Białoruś opracowała przełomowe ustawodawstwo państwowe w sektorze IT i powiedział, że ​​kraj ten dokonuje postępów w zakresie Blockchain, kryptowalut, rozwoju startupów i produkcji oprogramowania.

Oba kraje mają ugruntowane stosunki handlowe. Południowokoreański eksport na Białoruś obejmuje produkty IT, elektronikę, pojazdy i sprzęt budowlany, a Białoruś dostarcza nawozy potasowe, półprzewodniki, instrumenty optyczne i lasery. Dapkiunas podobno powiedział, że potencjał Białorusi i Korei jest o wiele większy i czujemy, że potencjał ten nie jest w pełni zrealizowany. Dodał:

“Wierzymy, że istnieje znaczący potencjał dla wzajemnie korzystnej współpracy w takich dziedzinach, jak lotnictwo, sztuczna inteligencja, biotechnologie, pojazdy elektryczne i samojezdne, robotyka i elektronika, nanomateriały i gospodarka cyfrowa”

Białoruś wyraźnie określiła swoje stanowisko wobec cyfryzacji gospodarki w maju, kiedy to minister telekomunikacji i informatyzacji Siergiej Popkow powiedział, że technologia cyfrowa jest uważana za najwyższy priorytet ze względu na jej zdolność do przekształcania gospodarki, administracji publicznej i usług społecznych.

W oddzielnym oświadczeniu przewodniczący białoruskiej Izby Reprezentantów Vladimir Andreichenko ujawnił, że kraj opracowuje rezolucję promującą gospodarkę cyfrową.

W marcu Białoruś oficjalnie wprowadziła standardy rachunkowości kryptowalutowej. Dokument wydany przez Ministerstwo Finansów określił informacje potrzebne na temat tokenów do celów rachunkowych oraz sposób kategoryzowania otrzymanych tokenów na podstawie ich użycia.