Białoruś uruchomiła platformę transakcyjną, która umożliwia klientom kupowanie tokenizowanych wersji akcji, złota i innych tradycyjnych aktywów

 

16.01.2019

 

Projekt jest wspierany przez dwie firmy, Larnabel Ventures i VP Capital. Według agencji Reuters rząd Białorusi nie skomentował jeszcze uruchomienia platformy.

Platforma umożliwi handlowcom kupowanie akcji, metali szlachetnych, dewiz i innych tradycyjnych aktywów z Białorusi, a także z innych krajów, za pomocą kryptowalut.

Od momentu uruchomienia platforma podobno wydała 150 różnych rodzajów tokenów, z których każdy odpowiada tradycyjnemu instrumentowi finansowemu. Firma spodziewa się ostatecznie zwiększyć tę liczbę do 10 tys.

Zgodnie z artykułem Reutersa rząd Białorusi zwolnił transakcje z tokenizowanych papierów wartościowych z opodatkowania do 2023 r. Jednakże, rejestrując się na nowej platformie, handlowcy będą musieli przejść procedurę weryfikacji (AML).

Reuters poinformował, że platforma otrzymała 2 tys., zgłoszeń rejestracyjnych w ciągu pierwszych dwóch godzin od uruchomienia.

W listopadzie 2018 r. Białoruski “Park Wysokich Technologii”, specjalna strefa ekonomiczna poświęcona branży IT, ustaliły zasady funkcjonowania rynku kryptowalut w kraju.

Wcześniej w maju minister komunikacji i informatyzacji Siergiej Popkow powiedział, że technologie cyfrowe są dla Białorusi najwyższym priorytetem ze względu na ich zdolność do transformacji gospodarki, administracji publicznej i usług społecznych.

3 stycznia 2019 r. Estońska platforma handlowa DX Exchange ogłosiła produkt podobny do tego, który został uruchomiony przez Białoruś. Podobno pozwala użytkownikom kryptowalut na kupowanie tokenów, które są wspierane przez akcje różnych dużych firm, w tym Google, Facebook i Amazon.

Źródło obrazu: 123rf.com