Ramię badawcze czołowej giełdy kryptowalut, Binance, opublikowało analizę nowoutworzonego przez JPMorgan Chase stablecoina, argumentując, że cyfrowa moneta przynosi “minimalną bezpośrednią konkurencję” do tokena XRP firmy Ripple

 

04.03.2019

 

JPMorgan Chase ogłosił utworzenie swojej własnej kryptowaluty w połowie lutego: stablecoin nazwany JPM Coin, który ma być wspierany 1:1 przez rezerwy USD banku.

Jak zauważa Binance Research, projekt pilotażowy JPM Coin będzie początkowo koncentrował się na rozrachunku i transferze wartości między instytucjami finansowymi i ma być wydany na prywatnej, zatwierdzonej sieci Blockchain Quorum.

Jeśli chodzi o rozliczenia międzybankowe, jest również mało prawdopodobne, aby JMP Coin mógł bezpośrednio konkurować z tokenem XRP Ripple’a – biorąc pod uwagę ambicje XRP, by służyć jako wielobranżowa, waluta-mediator między walutami fiat a kryptowalutami, jak i każdym produktem powierniczym, w przeciwieństwie do obecnie zamkniętego rozwiązania sieciowego JPM Coin.

Biorąc pod uwagę ogromną bazę klientów banku na całym świecie i 2,6 biliona bilionów dolarów w zasobach, Binance Research sugeruje, że JPM Coin może uczynić instytucję największym emiterem stablecoinów na Blockchainie, patrząc na krążącą podaż i całkowity limit rynkowy.

Moneta – kontynuuje Binance Research – ma stać się potencjalnym “prekursorem trzeciej generacji stablecoinów”, który będzie skierowany do świata tradycyjnych finansów i będzie służył do konkretnych celów i zastosowań biznesowych za pomocą prywatnych tokenów opartych na Blockchain.

Według badania, podczas gdy JPM Coin może mieć znaczący wpływ na poprawę efektywności kosztowej i czasu tradycyjnych usług finansowych, jego konsekwencje dla publicznego rynku usług stablocoin będą w krótkim okresie minimalne:

Duże banki i instytucje finansowe mają wyraźny zestaw zalet przy wydawaniu bezpiecznych stablecoinów, ale ta oferta nie zastąpi w najbliższym czasie płynnych, publicznie sprzedawanych stablecoinów, z uwagi na ich zamknięte ekosystemy zbudowane na prywatnych łańcuchach bloków.

Co więcej, ponieważ jest to własna i scentralizowana sieć, istnieje małe prawdopodobieństwo, aby z JPM Coin korzystali także konkurenci z sektorów bankowych, którzy będą mogli w przyszłości wypuszczać swoje własne tokeny.

Źródło obrazu: 123rf.com