08.12.2017

Bitcoin przełamuje kamień milowy o wartości 15 000 $ i rośnie w tempie ponad 1000 $ tygodniowo już od kilku tygodni. Dlaczego tak wielu ludzi najwyraźniej zwariowało na punkcie kryptowalut? W jaki sposób inwestor może inwestować w Bitcoin i inne kryptowaluty, takie jak Ethereum, Ripple i Litecoin? Kryptowaluty są oparte na Blockchain. Blockchain opiera się na idei decentralizacji, wykorzystującej rozproszoną technologię płatności w księdze publicznej. Jeśli okaże się, że jest tak wydajny, skalowalny i bezpieczny, jak twierdzą jego zwolennicy, może poważnie zakłócić dotychczasowe systemy płatności obsługiwane obecnie przez banki, tak jak internet zakłócił tradycyjne media, komunikację i reklamę. Główną ideą Blockchaina jest to, że niegdyś potężni pośrednicy stają się zbędni w dokonywaniu transakcji, zawieraniu transakcji i przekazywaniu pieniędzy. Nie jest już konieczne korzystanie z banku lub innego dostawcy usług płatniczych. Istnieją cztery podstawowe sposoby inwestowania w kryptowaluty.

Czy Bitcoin to bańka? Jak nie stracić pieniędzy na kryptowalutach

1. Mining

Wiele kryptowalut działa zgodnie z zasadą “proof of work”. Oznacza to, że potrzebują one górników, którzy weryfikują transakcje kryptowalut. Górnicy są opłacani za weryfikację transakcji w ich sieci kryptowalut. Aby rozpocząć wydobycie, potrzebny jest sprzęt z procesorami o wysokiej wydajności, aby wykonać niezbędne obliczenia. Wybierając swój sprzęt, należy zwrócić uwagę na takie kwestie, jak wydajność, cena i zużycie energii elektrycznej. Można także kopać za pomocą cloud mining pools. Nie jest łatwo rozpocząć wydobywanie od zera. Ale zdobycie niezbędnego doświadczenia i wiedzy przełoży się na regularne otrzymywanie dochodu w Bitcoin lub innej kryptowalucie.

Czy Bitcoin to bańka? Jak nie stracić pieniędzy na kryptowalutach

2. ICO

ICO (Initial Coin Offerings) brzmi podobnie do IPO (Initial Public Offerings). Różnią się one jednak znacznie. W przeciwieństwie do IPO, ICO nie oferuje żadnych praw ani roszczeń do jakichkolwiek aktywów podstawowych. W przypadku pierwszej oferty publicznej inwestor jest częściowo właścicielem spółki poprzez udziały lub kupno monet, które mogą zyskać na wartości w przypadku udanego biznesu. Jednakże, ponieważ projekty finansowane za pośrednictwem ICO są zazwyczaj początkowymi etapami, wiele z nich nie ma MVP (Minimum Viable Product). Oznacza to, że zawsze istnieje duże ryzyko, że firma upadnie, a inwestorzy stracą pieniądze. Ponadto, ponieważ ICO nie są regulowane, nie dochodzi do zadośćuczynienia, jeśli pieniądze zostały nieświadomie pożyczone nieuczciwemu biznesowi. Niemniej jednak, ICOs przyciągnęły dużo pieniędzy – około 3 675,135,293 USD – dla 234 emisji w 2017 roku, zgodnie z coinschedule.com (https://www.coinschedule.com/stats.php).

Czy Bitcoin to bańka? Jak nie stracić pieniędzy na kryptowalutach

3. Handel na rynku kryptowalut

Aby rozpocząć handel, najpierw trzeba wybrać rynek kryptowalut, których jest wiele na całym świecie. Wyposażony w portfel kryptowalut, klient może kupować i sprzedawać prawdziwe kryptowaluty. Kupowanie, przechowywanie, a następnie sprzedaż w celu uzyskania zysku działa na podobnej zasadzie jak inwestowania w akcje lub towary. Jednak handel kryptowalutami wiąże się z ryzykiem, które nie pojawia się w przypadku inwestycji w tradycyjne klasy aktywów. Wiele rynków kryptowalut zlokalizowanych jest w ryzykownych jurysdykcjach, bez organów kontrolujących je i gwarantujących prawa przedsiębiorców.
Podczas gdy nikt nie jest w stanie przewidzieć ruchów cen rynkowych, wiele osób twierdzi, że istnieje ogromny potencjał, aby Bitcoin był wart 100 000 USD lub nawet więcej. Jednym z powodów jest ograniczona podaż, chociaż niedawne “rozwidlenie” Bitcoinów w celu utworzenia Bitcoin Cash nieco podważa pewność, że tak pozostanie. Jeśli wierzyć regułom, może istnieć tylko 21 milionów bitcoinów, z których prawie 20% to martwe bitcoiny (uwięzione w utraconych portfelach kryptograficznych). Inni mówią, że Bitcoin ma wszystkie znaki klasycznej bańki, porównując go do srebra w latach 80. XIX wieku, akcji dot.com w późnych latach 90-tych lub mania na tulipany w Holandii w latach 30. XVI wieku. Na przestrzeni wieków inwestorzy obserwowali spektakularne załamania na rynkach, gdy pękła bańka spekulacyjna.

Tak wygląda klasyczny wykres bąbelkowy:

Czy Bitcoin to bańka? Jak nie stracić pieniędzy na kryptowalutach

Nie ma wątpliwości, że kryptowaluty są niezwykle ryzykowne w porównaniu z bardziej tradycyjnymi klasami aktywów. Po pierwsze, zawsze są podatne na hakowanie. Kiedy nieistniejąca już giełda Mt. Gox została zhakowana w 2014 r., zaginęło około 850 000 bitcoinów. Zdecentralizowana natura kryptowalut może zatem być zarówno przekleństwem, jak i błogosławieństwem.

Czy Bitcoin to bańka? Jak nie stracić pieniędzy na kryptowalutach

4. Handel kryptowalutami za pomocą kontraktów CFD

Handlując kontraktami CFD (Contracts for Difference), nie jest się właścicielem samej kryptowaluty. Ale można ją wymienić, gdy zmieniają się ceny. Są dwie możliwości inwestycji, pozycja długa lub krótka. Pozycja długa oznacza, że ​​użytkownik kupuje za jedną cenę, a później sprzedaje za wyższą cenę. Korzysta ze wzrostu ceny. Pozycja krótka oznacza, że inwestorzy mogą również korzystać ze spadających cen. Po pierwsze, sprzedając za jedną cenę, zamykając krąg umowy, a następnie osiągając zysk kupując później po niższej cenie. Można to zrobić za pomocą kontraktów CFD. Wielu brokerów daje możliwość handlu kontraktami CFD w kryptowalutach, ale ważne jest, aby inwestor wybrał regulowanego brokera. Na przykład, Capital.com, kontrolowany przez CySEC, oferuje handel Bitcoin, Litecoin, Ethereum i Ripple. Capital.com znany jest z łatwej w obsłudze, intuicyjnej platformy dostępnej na komputerach stacjonarnych, iOS i Android. Wszystko, czego potrzeba, by dołączyć do świata kryptowalut, to smartfon. Capital.com zapewnia dźwignię dla kryptowalut do 1:5. Oznacza to, że kupując CFD za 1 BTC, mona wymienić 5 BTC. Co więcej, można otworzyć pozycję na Bitcoin już za 20 $, ponieważ można zacząć handlować nawet z BTC 0.01. Spore spready i brak prowizji od obrotu to także plus. Trzeba pamiętać o tym, że każdy handluje na własne ryzyko. Po rozpoczęciu handlu można stracić cały swój zainwestowany kapitał. Zakończymy więc tę sekcję jeszcze jedną dobrą wskazówką, która odnosi się do kryptowalut podobnie jak do innych aktywów.

W żadnym wypadku nie handluj pieniędzmi, których nie możesz stracić!