Nagłe zapowiedzi kontroli głównych operatorów Bitcoin przez chiński bank centralny spowodowały panikę i znaczny spadek cen tej waluty w ciągu zaledwie jednego dnia

 

 

 

W ciągu ostatnich kilku dni Bitcoin pozbył się znacznej nadwyżki wartości zyskanej w 2016 i na początku 2017. Zyski te były przypisane głównie działaniom chińskich traderów, którzy znacznie powiększyli rynkowy wolumen, a tym samym samodzielnie przyczynili się do rosnącego światowego zapotrzebowania na Bitcoin.

 
Wpływ rządu

 
Jedną z rzeczy, które użytkownicy Bitcoin zawsze chwalili jest fakt, że żaden rząd nie może kontrolować ani ustalić, co dzieje się w świecie Bitcoin. Biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia w Chinach, można się zastanawiać, czy ten aspekt jest naprawdę poza wpływem rządu.

 
Nie ma kontroli, ale wpływa

 
Aleksandar Matanović z EC District powiedział, że sam Bitcoin nie może być kontrolowany przez rządy. Matanovic wyjaśnił, że​​ to raczej firmy pracujące z Bitcoin są zazwyczaj dotknięte działaniami swoich rządów. Jak zauważył, ze względu na to, że giełdy to miejsca, gdzie jednostki Bitcoin stają się przedmiotem obrotu, a ich cena jest ustalona, ​​każde działanie lub decyzja wydana przez rząd, który ma wpływ na taką giełdę, zazwyczaj wpływa także na cenę Bitcoin.

 
– Osoby fizyczne mogą korzystać Bitcoin swobodnie do wymiany między sobą i rządy niewiele mogą z tym zrobić. Jednakże, na drodze rozporządzeń, rządy wpływają na użyteczność Bitcoin, co w naturalny sposób wywiera wpływ na jego cenę.

 
Drugi etap

Jeremy Epstein, dyrektor generalny Never Stop Marketing, cytuje słowa filozofa Arthura Schopenhauera dla poparcia swojej opinii. Schopenhauer zauważył, że nowe technologie przechodzą trzy etapy: po pierwsze: są one wyśmiewane, po drugie: rośnie gwałtowny sprzeciw wobec nich, a po trzecie: są one postrzegane jako oczywiste.

 
Epstein stwierdził, że to, co widzimy obecnie w Chinach to druga faza, którą opisuje jako walka ostateczna o przejęcie przez państwo „kontroli”. Zauważył także, że ​​Bitcoin stanowi zagrożenie dla juana postrzeganego jako rządowe narzędzie do kontrolowania. Dlatego władza gwałtownie przeciwko niemu protestuje, przeciwstawiając go użyciu siły.

 

16.01.17