Dwaj przywódcy myśli finansowej debatowali nad kryptowalutowymi i ich podstawową technologią Blockchain, kwestionując możliwości masowej adopcji i porównując Bitcoina i inne kryptowaluty z innymi rodzajami aktywów, takimi jak pieniądze i złoto

 

04.07.2018

 

Voorhees twierdził, że Bitcoin stanie się ostatecznie substytutem pieniędzy wspieranych przez państwo, podczas gdy struktury rządowe zostaną zreorganizowane przy użyciu technologii Blockchain. Voorhees argumentuje, że Bitcoin to wyjątkowo dobre pieniądze wychwalając jego udowodniony niedobór, podzielność, trwałość, przenośność i zdecentralizowany charakter, stwierdzając:

“Bitcoin wygra, ponieważ istnieje obecnie konkurencja w pieniądzach, a Bitcoin to obecnie najlepsze dostępne pieniądze. Ponieważ jest zdecentralizowany i nie można go zatrzymać”

Voorhees zauważył, że masowe adopcje nie odbędą się od razu, argumentując, że Bitcoin stopniowo zacznie być wykorzystywany jako okazjonalna alternatywa dla fiat.

Inwestor “złota” i komentator finansowy Schiff argumentował, że Bitcoin nie odniesie sukcesu w przyszłości i będzie działał jako substytut pieniądza fiducjarnego, ponieważ nie jest wspierany przez nic poza “zaufaniem” kupujących, co w dużej mierze wynika z spekulacji .

Schiff szeroko mówił o właściwościach cenotwórczych metali szlachetnych, a mianowicie o złocie, argumentując, że fakt, że dolar amerykański kiedyś był wspierany złotem, pozwolił mu na akumulowanie zaufania w czasie. Schiff argumentował, że złoto nie musi konkurować z żadnym innym zasobem, w tym Bitcoinem, który replikuje wszystkie właściwości złota, z wyjątkiem najważniejszego – samego metalu. Argument Schiffa, dlaczego złoto jest cenne jako element opiera się na fakcie, że jest to stopa i została wyceniona jako towar na tysiące lat.

Bitcoin jako cyfrowe złoto?

Schiff, podobnie jak wielu zwolenników złota, wyraził zaniepokojenie faktem, że nie jest możliwe dowiedzieć się, ile Bitcoin jest wart w kategoriach złota lub jakiegokolwiek innego towaru fizycznego:

“Nie ma prawdziwej wartości w sobie jako towaru, nie ma sposobu, aby powiązać cenę Bitcoina z ceną czegokolwiek innego”

Kontynuując argumentację, inwestor twierdził, że istnienie wielu różnych kryptowalut, stwierdzając, że “istnieje tylko jedno złoto, nigdy nie będzie innego złota. Schiff zauważył jednak, że istnieją alternatywy dla Bitcoina, który według niego ma “dokładnie te same właściwości [co Bitcoin]”:

“Teraz istnieje około tysiąc pięćset kryptowalut, które mogą zrobić wszystko, co Bitcoin. Niektórzy mogą to zrobić lepiej, szybciej i taniej. Nie ma ograniczeń co do liczby innych walut cyfrowych, które można utworzyć”

Schiff podsumował:

“Jeśli chcesz iść w przyszłość, musisz przejść do przeszłości. Przyszłość pieniędzy to złoto”

Makler giełdowy wyjaśnił, że gdyby kryptowaluta miała być wspierana złotem lub prawdziwymi pieniędzmi, byłaby to jedyna forma kryptowaluty, która może odnieść sukces.

Schiff jednak zgodził się z Voorheesem na słabości istniejącego systemu pieniężnego, twierdząc, że “nie zadziała”. Jednak inwestor argumentował, że Bitcoin “nie jest ulepszeniem”, mówiąc, że wciąż jest “spekulacją” aktywów , które ludzie kupują w nadziei, że zarobią więcej pieniędzy.

Podczas kolejnej debaty w Nowym Jorku w kwietniu amerykański inwestor kapitału podwyższonego ryzyka i zwolennik Bitcoina, Tim Draper, argumentował, że Bitcoin jest “większy niż Internet”, a także szereg innych ważnych wydarzeń w historii ludzkości. Podczas debaty, potentat inwestycyjny wyraził często powtarzane prognozy, że za pięć lat ludzie kupujący kawę, będą się śmiać, że używają krypto.