Bitcoin stanie się walutą rezerwową banków centralnych na całym świecie, Ethereum spadnie do 1 dolara, Nasdaq przejmie Binance: 6 najbardziej szalonych scenariuszy rozwoju rynku krypto w 2019 roku z ICOBox

 

02.01.2019

 

Po szalonych rajdach kryptowalut w 2017 r., i ich spektakularnej katastrofie w 2018 r., przyszły rok, według tych, którzy wiedzą, może być rokiem względnego spokoju, który czasami może wydawać się stagnacją. Pozwoli to rynkowi odetchnąć, oczyścić się, ustalić otoczenie regulacyjne i określić kierunek dalszego rozwoju.

W ICOBox jesteśmy pewni, że tak właśnie się stanie, ale niezależnie od tego, przygotowaliśmy listę sześciu nieprawdopodobnych, szokujących, a nawet fantastycznych prognoz dla rynku krypto w 2019 roku, z których każdy może działać jako katalizator dla następnego crash lub następny boom. Proszę nie polegać na naszych pomysłach, decydując się na wsparcie konkretnego projektu  i nie przyjmuj naszych prognoz jako czegoś, co stanie się.

1. Nasdaq kupi Binance za 1 miliard dolarów

Na początku grudnia okazało się, że Nasdaq, jedna z największych giełd światowych, która handluje akcjami high-tech, oficjalnie potwierdziła, że ​​uruchomi platformę kryptowalutową w pierwszej połowie 2019 roku. Nowa platforma zostanie uruchomiona, gdy tylko US Commodity Futures Trading Commission (CFTC) przyzna giełdzie niezbędne zatwierdzenie. Nie jest nieprawdopodobne, że gdy to się stanie, Nasdaq spróbuje zdobyć Binance – największą platformę do handlowania kryptowalutami. Umowa może być niezwykle korzystna dla obu stron. Z powodu trwającego kryzysu na rynku kryptowalutowym liczba aktywnych transakcji na Binance spadła o 9/10 w porównaniu do stycznia tego roku. I choć w jednym z ostatnich wywiadów Binance Dyrektor generalny Changpeng Zhao twierdził, że jego firma nie jest zaniepokojona spadkiem obrotów, prawdopodobnie nie jest tu  szczery – ignorowanie tych liczb byłoby nie do pomyślenia. Nasdaq z kolei nigdy nie zaprzeczył ich zainteresowaniu rynkiem, a kiedy uzyskają zgodę CFTC, będą mieli wszystkie asy, aby kontynuować plan. Jak wysoko ceni się Binance? Bitstamp, który zajmował 11 miejsce na świecie pod względem 24-godzinnego obrotu, został sprzedany w tym roku za 400 milionów dolarów. Nie jest więc nierozsądnym oczekiwać, że Binance, z dwoma gotowymi do oddania ambitnymi projektami – Blockchain Binance Chain i zdecentralizowaną wymianą Binance DEX zmieni właściciela za 1 miliard dolarów.

2. W wydarzeniu o zasięgu ogólnoświatowym 10 krajów uruchomi swoje kryptowaluty

Era wzrostu gospodarczego w USA dobiega końca, a inwestorzy dostrzegają pierwsze oznaki nadchodzącej recesji, różnica w rentowności między długimi i krótkimi obligacjami skarbowymi Stanów Zjednoczonych w ostatnim czasie przybrała charakter spadkowy, lądując na minusie. Ostatnim razem stało się to w 2007 roku, krótko przed upadkiem niesławnego Lehman Brothers. Wskazuje to na prawdopodobieństwo zbliżającego się globalnego kryzysu gospodarczego w 2019 r., który wywoła kolejną katastrofę walutową w krajach rozwijających się. Aby tego uniknąć, małe kraje mogą próbować “digitalizować” swoje pieniądze, idąc za nimi przykład kilku krajów objętych sankcjami gospodarczymi. Tworząc nowe wirtualne środki płatnicze, będą próbować uniknąć ogromnego problemu pieniądza fiducjarnego i wynikającej z niego kolosalnej inflacji.

Po Wenezueli i Iranie Ukraina testuje obecnie alternatywne waluty. Ich Narodowy Bank uruchomił projekt badawczy w celu wdrożenia elektronicznej hrywny, który będzie sprzedawany w stosunku 1: 1 z regularną hrywną. Ukraińska giełda kryptowalut Kuna zajęła się opracowywaniem krajowego stablecoina (nazwa robocza “cryptohryvnia”) od 2017 roku. Nowa moneta będzie miała właściwości różnych rodzajów monet w zależności od transakcji i będzie używana jako alternatywa dla tradycyjnego legalnego środka płatniczego.

Te kryptowaluty prawdopodobnie nie przydadzą się w międzynarodowych rozliczeniach w przypadku masowych gwałtownych spadków na rynkach krajowych lub w przypadku zaostrzenia sankcji. Istotnie, jest o wiele bardziej prawdopodobne, że jeśli dolar zostanie wypchnięty jako główny instrument rozliczeniowy, zostanie on zastąpiony przez euro. Jednak wykorzystanie krajowych kryptowalut może być dość skuteczne w zapobieganiu paniki na lokalnych rynkach i wśród obywateli. Nie możemy wykluczyć, że aż 10 nowych krajów rozpocznie wydawanie kryptowalut w przypadku globalnego kryzysu.

3. Ethereum spadnie do dolara

Podobnie jak większość głównych kryptowalut, Ethereum wystrzeliło między grudniem 2017 r., a lutym 2018 r. Po przejściu kolejnego majowego przypływu w maju, waluta zaczęła się obniżać, oddalając się coraz bardziej od Bitcoina. Jednocześnie liczba pomyślnie uruchomionych i zakończonych ICO również szybko spadły, a trendy te były z pewnością powiązane. Blockchain Ethereum pozwala na łatwe tworzenie i wydawanie nowych tokenów – cechę, którą bardzo lubią nowe startupy, ponieważ zdecydowana większość projektów realizujących ICO bazowała na  Ethereum. Brak ich może skutkować spadkiem tej kryptowaluty.

4. Bitcoin będzie jedyną kryptowalutą, która będzie trzymała się w pierwszej 50

Globalny krach głównych kryptowalut spowodował załamanie w branży wydobywczej. Sytuacja była tak zła, że ​​chińscy górnicy zaczęli sprzedawać swoje urządzenia wydobywcze na złom, a nie jako wartościowe urządzenia. Nvidia, jeden z największych na świecie producentów kart graficznych do gier, które są wykorzystywane do wydobycia, ogłosił, że odejdzie z branży krypto po tym, jak ich sprzedaż na tym rynku spadła 5,5 razy.

Podczas gdy sytuacja w przemyśle, górnictwie korporacyjnym jest krytyczna, ale jeszcze nie jest beznadziejna, opłacalność wydobycia kryptowaluty dla indywidualnych drobnych górników jest prawie zerowa. To sprawia, że ​​całkiem możliwe, że w 2019 r. Bitcoin pozostanie jedyną dochodową walutą, którą wejdzie w skład 50 najlepszych śledzonych przez CoinMarketCap. Biorąc pod uwagę, że podstawową walutą jest udział w rynku utrzymuje się na poziomie ponad 50%, a sytuacja ta prawdopodobnie nie ulegnie zmianie w najbliższym czasie, nie można wykluczyć tego scenariusza.

5. STO uzyskają dla siebie 10% udziału w rynku papierów wartościowych

Trwająca stagnacja w przemyśle kryptowalutowym, malejąca liczba ICO, brak zwięzłej i ostatecznej regulacji prawnej, krach wszystkich głównych kryptowalut i ich dzika zmienność sprawiają, że rynek szuka nowych dróg rozwoju. Mali gracze, którzy często nie mieli szansy zbiórki pieniędzy, zostaną zastąpieni przez znaczących inwestorów, w tym inwestorów instytucjonalnych. Szukają innego środowiska i przejrzystych reguł gry. Właśnie dlatego obserwujemy narodziny zupełnie nowego, ale niezwykle obiecującego segmentu rynku – tokenów bezpieczeństwa, które spełniają wymogi regulacyjne i otwarty dostęp do tradycyjnego kapitału dla startupów. Jest to dobrze znany instrument dla profesjonalnych graczy rynkowych, a wszystkie znaki wskazują, że rok 2019 stanie się rokiem STO (Oficjeli Tokenów Bezpieczeństwa), który zastąpi obecnie przestarzałe ICO. Biorąc pod uwagę rosnące zainteresowanie największych korporacji wielonarodowych w tokenach bezpieczeństwa (i nasze własne zainteresowanie wyjątkowymi i nieprawdopodobnymi scenariuszami!), Istnieje szansa, że ​​STO wyrzeźbią dla siebie 10% rynku papierów wartościowych.

6. Banki centralne zamieni 20% swoich rezerw w Bitcoiny – BTC zyskuje na wartości do 200 tys., dolarów

Ostatnio szwajcarski Urząd Nadzoru Rynku Finansowego (FINMA) ustalił maksymalną kwotę udziału aktywów krypto w kapitale ogółem banków tego kraju. Limit ustalono na 4%. Biorąc pod uwagę, że Szwajcaria chce zostać jednym ze światowych liderów w dziedzinie kryptowalut, a wiele światowych rządów zwraca się do tego kraju o wskazówki w zarządzaniu bankiem, ta decyzja ma szansę stać się podstawową zasadą dla innych instytucje.

Jednak, gdy po raz pierwszy ogłoszono 4% liczby, szwajcarski organ nadzoru najprawdopodobniej rozważał obecny potencjał rynkowy, a nie prawdopodobny globalny kryzys finansowy, o którym wspomnieliśmy wcześniej. Nowy kryzys może spowodować załamanie się ceny złota. Tak stało się w 2008 roku, kiedy świat przeszedł najbardziej niszczycielskie paraliż gospodarczy od czasu Wielkiego Kryzysu. W latach 2008-2009 cena złota spadła z ponad 1000 dolarów do 700 dolarów za uncję. Nowa awaria ceny najcenniejszego metalu planety zmusi banki do szybkiego znalezienia alternatywnych bezpiecznych przystani dla szybko zanikających rezerw – a 20% z nich może zostać zamienionych na Bitcoiny. Co spowoduje wzrost cen Bitcoina do 200 tys., dolarów.

Źródło obrazu: 123rf.com