Jeden z czołowych polityków USA przedstawił głównie pozytywne uwagi na temat Bitcoina, także nie wykluczając tego jako potencjalnego zagrożenia dla dolara amerykańskiego

 

15.05.2018

 

Przemawiając na konferencji Consensus 2018 w poniedziałek w Nowym Jorku, prezes St. Louis Fed James Bullard zidentyfikował również pozytywne aspekty kryptowalut, a mianowicie obrót kosztami cięcia w handlu. Stwierdził, że kryptowaluta polega na “ułatwianiu handlu, który w przeciwnym razie nie miałby miejsca. Niektóre z nich są nielegalne, ale niektóre z nich pozwalają uniknąć kosztów”

Zapytany, czy Bitcoin jest zagrożeniem dla dolara amerykańskiego, Bullard wyraził niepewność co do potencjalnej konkurencji, jaką mogłaby stwarzać wiodąca kryptowaluta, mówiąc  “Nie sądzę aby w tym momencie Bitcoin mógł zagrozić dolarowi, może w przyszłości”

“Dolar był historycznym zwycięzcą, ponieważ jest wspierany przez największą gospodarkę i względnie stabilną politykę w zakresie niskiej inflacji, która będzie trudna do pokonania. Ale wielu ludzi chce go pokonać”

W sprawie Blockchaina, Bullard był znacznie bardziej optymistyczny, mówiąc:

“Uważamy, że technologia Blockchain jest bardzo interesująca, chcemy być bardzo zaangażowani i troskliwi, ponieważ to jest przyszłość”

Odpowiedział także na pytanie, czy Fed rozważa wydanie własnej kryptowaluty? Mówiąc niezobowiązująco: “Na pewno możemy na to spojrzeć jako na możliwość. I są różne części Fed, które patrzą na wszelkiego rodzaju zastosowania technologii Blockchain. Ale nie powiedziałbym, że w tym momencie jest jakiś plan”