W czwartek przedstawiciele tej waluty wirtualnej przedstawili na komisji ustawodawczej w Karolinie Północnej swoje pomysły odnośnie nowego prawa regulującego biznes technologii blockchain i waluty cyfrowej.

Izba Handlu Cyfrowego, organizacja handlowa, która wspiera aktywa cyfrowe oraz technologię blockchain, spotkała się z reprezentantami IBM i firmy prawniczej Perkins Coie na spotkaniu z Senackim Komitetem Finansowym Północnej Karoliny.

Stanowa Izba Reprezentantów uchwaliła, przedstawioną w marcu na wniosek Komisarza ds. Banków, poprawkę do ustawy o pośrednikach płatności w maju. Propozycja miałaby dodać wyrażenie „waluta wirtualna” do istniejących przepisów oraz wyjaśniłoby, co wymagane jest do uzyskania licencji do wykonywania tego zawodu.

Poszukiwanie wyjaśnień

Izba Handlu Cyfrowego wierzy, że obecne prawo jest niejasne szczególnie dla firm, które używają najnowszych technologii do dokonywania płatności. Nowe regulacje wyjaśniłyby wymagania do otrzymania prawa do wykonywania kilku zawodów związanych z walutami wirtualnymi. Propozycja rozróżnia również firmy korzystające z tej formy płatności i tych, które korzystają z ksiąg.

Izba wierzy, że nowe prawo określi, jakie firmy pracujące z technologia blockchain potrzebują licencji pośredników oraz wskaże wyjątki dla płatników oraz osób zajmujących się tymi transakcjami. Takie wyjątki byłyby ogólnie dostępne dla wszystkich organizacji, nie tylko tych związanych z walutą wirtualną. Podobnie wierzy się, że prawo będzie bardziej przyjazne niż to obowiązujące w Nowym Jorku.

Prawo przyjazne biznesowi

Perianne Boring, przewodnicząca Izby, stwierdziła, że przymus zdobywania licencji przez pośredników płatności jest uciążliwy, pracochłonny oraz drogi dla firm. Przyjęcie nowej ustawy ma zatem być korzystne dla firm, nowych miejsc pracy oraz innowacji w Karolinie Północnej. Stwierdziła również, że potrzeba podjąć kolejne kroki, aby ustawa została zatwierdzona.

Carla Reyes, partner w Perkins Coie LLP oraz wykładowca Stetson University College of Law, powiedziała, że propozycja jest dobrym pomysłem na regulacje wirtualnej waluty. Reyes zauważyła, że prawo odzwierciedla działania Komisji ds. Uniformizacji Prawa i kontynuuje prace poprzedniej Konferencji Stanowych Inspektorów Bankowych.