Bitcoin potrzebuje regulacji, czego dowodem są znaczne wahania kursów i jego niestabilność

 

 

 

22.09.2017

Taka jest przynajmniej opinia byłego amerykańskiego komisarza ds. Handlu Barta Chiltona, opublikowana w CNBC.

Chilton był przewodniczącym amerykańskiej Komisji Handlu (CFTC), agencji ds. Finansowych, której zadaniem było nadzorowanie rynków instrumentów pochodnych w Stanach Zjednoczonych. Były regulator finansowy podkreśla, że Bitcoin niesie za sobą “duże niebezpieczeństwo” ze względu na brak regulacji, a rządowe represje ze strony Chin powinny pokazać inwestorom i programistom, że takie przepisy są potrzebne.

Chilton uważa, że wspólnota Bitcoina potrzebuje wizjonerskiego przywództwa, które może zmienić kierunek rozwoju Bitcoina z dala od postaw antyrządowych, do bardziej uregulowanego otoczenia, zapewniając stabilność.

Zamiast czekać, aż rządy podejmą działania, które powstrzymują rozwój cyfrowych walut, powinniśmy podjąć kroki w celu wprowadzenia odpowiedniego nadzoru regulacyjnego nad nowymi i innowacyjnymi technologiami finansowymi.

Ta perspektywa jest sprzeczna, przynajmniej częściowo, z założeniem wizji Bitcoina i innych kryptowalut, gdyż ich domeną (w większości) była decentralizacja, anonimowość i niezależność.