W ciągu kilku ostatnich lat rozgorzała debata na temat tego, jak kryptowaluty jako metoda obrony konsumentów przed trudną sytuacją ekonomiczną kraju, wypadają na tle metali szlachetnych

 

 

 

Wielu uważa jednak, że nie powinniśmy się sugerować argumentami za którąś z opcji, lecz nauczyć się korzystać z obydwu. Złoto i srebro mają na koncie tysiące lat funkcjonowania jako bezpieczna przystań dla inwestorów z całego świata i pod tym względem Bitcoin nie może się z nimi równać. Trudno jednak nie zauważyć, jak bardzo rośnie jego reputacja, zwłaszcza, że jego cena wzrasta w przypadku każdego większego kryzysu ekonomicznego.

 

Na wakacje roku 2016, Bitcoin podobnie zareagował na Brexit, a później także na wieści o demonetyzacji Indii i chaos, który z tego wyniknął. W aktualnej chwili kapitalizacja rynkowa jest warta około 51 miliardów dolarów, czyli niecałe dwa procent wartości wszystkich wydobytych metali szlachetnych. Daje to pewien obraz, jak małe pozostają kryptowaluty i jak gigantyczny jest ich potencjał.

 

Złoto i cyfrowe złoto

 

Przez ostatnie kilka lat posiadacze złota i srebra padali ofiarą licznych spadków wartości lub bardzo niewielkich zwrotów ze swoich dóbr, w tym samym czasie obserwując, jak właściciele kryptowalut znacząco się wzbogacają. Nie oznacza to jednak, że dla metali szlachetnych nie ma już miejsca w świecie finansów. Ich zwolennicy, którzy potępiają kryptowaluty, krytykują je za problemy techniczne, nieznane niedoskonałości czy potencjalny brak wsparcia rządu. Z tych powodów, nie decydują się oni na inwestycję w kryptowaluty. Osoby te powinny sobie jednak zdać sprawę, że znajdują się oni w pozycji przewagi, jako posiadacze złota czy srebra, w porównaniu do reszty populacji. Jeśli kryptowaluty w jakiś sposób padają ofiarą negatywnego wpływu lub nawet kompletnie znikają z rynku, poszukiwacze bezpiecznych inwestycji skierują się gdzieś indziej. Może właśnie w stronę metali szlachetnych.

 

Tak kryptowaluty, jak i metale szlachetne będą prawdopodobnie czerpać korzyści z wad globalnego systemu finansowego, ale posiadanie jednego rodzaju aktywów nie powinno powstrzymywać nikogo przed nabyciem drugiego.

 

Zespół CryptoNews.pl nie odpowiada za jakiekolwiek działania podejmowane w związku z przeczytaniem artykułu. Handel i inwestowanie na rynku kryptowalut wiąże się z możliwym ryzykiem inwestycji.

09.08.2017