Analitycy stwierdzili, że BitLicense nie jest odpowiednim wzorem sposobem regulacji tej kryptowaluty, wynika z raportu Euromoney

 

 

 

W czerwcu 2015 roku Departament ds. Usług Finansowych Nowego Jorku (NYDFS) opublikował swój wniosek dotyczący “licencji do prowadzenia działalności w ramach waluty wirtualnej”, znanej również jako BitLicense. New York BitLicense została stworzona w celu ochrony konsumentów przed nadużyciami i utratą pieniędzy.

 
Jednak wydaje się być nieco inwazyjna i czasochłonna. Ubieganie się o pozwolenie wiąże się bowiem z dostarczeniem dużej ilości dokumentów, spełnianiem uciążliwych wymogów związanych z raportowaniem i angażowaniem pomocy drogich adwokatów. Ale nie tylko to. BitLincense to także opłata +5 000 dolarów za złożenie aplikacji, a wypełniony wniosek może posiadać nawet 500 stron.

 
Nic więc dziwnego, że licencja została mocno skrytykowana jako zbyt duże obciążenie dla nowych przedsiębiorstw. Uznano również, że nie będzie służyć ludziom w Nowym Jorku. W końcu w użyciu cyfrowych walut takich, jak Bitcoin, ważne jest przeprowadzenie transakcji anonimowo na publicznej księdze głównej za pomocą sieci peer-to-peer, co zapewnia prywatność danej osoby przy jednoczesnym zachowaniu przejrzystości. A BitLicense zrobił krok do tyłu w tym zakresie.

 
Oczywiście, to nie powstrzymało Coinbase, jedną z wiodących firm Bitcoin, od złożenia wniosku o przyznanie BitLicense w stanie Nowy Jork i uzyskania zgody organu regulacyjnego w sierpniu tego samego roku. Nic więc dziwnego, iż do tej pory tylko dwie BitLicense zostały wydane.

 
Circle Internet Financial Ltd., startup Bitcoin z Bostonu, stał się pierwszą firmą, która otrzymała New York State BitLicense, zezwalającą na świadczenie usług cyfrowych walut w Nowym Jorku. Ripple Labs Inc. niedawno otrzymał swoją licencję. Od tamtej pory jednak żadna inna firma oficjalnie nie aplikowała o to zezwolenie i nie wydaje się prawdopodobne, żeby miało się to zmienić w przyszłości, ponieważ NYDFS robi wszystko, aby przeciągnąć proces licencyjny.

 

05.12.16