Urzędnik z Hongkongu powiedział, że Blockchain może wzmocnić starania Chin na rzecz znacznego rozszerzenia możliwości handlowych

 

 

 

14.11.2017

Według chińskiego serwisu informacyjnego Caixin, James Lau, sekretarz ds. usług finansowych i skarbu w Hongkongu, zachwalał technologię podczas piątkowego wystąpienia na forum. Lau powiedział, że Blockchain przyniesie “wielkie korzyści” narodom biorącym udział w inicjatywie “Belt and Road” prezydenta Xi Jinpinga, powołując się na zbliżającą się platformę finansowania handlu, która zostanie oparta na technologii.

Dopiero kilka tygodni temu Hongkong ujawnił nową współpracę z Singapurem, która obejmie rozwój nowej platformy również wykorzystującej Blockchain. Celem tej inicjatywy jest przejście od procesu opartego w dużej mierze na papierze do tego, który przenosi branżę finansowania handlu “w erę cyfrową” – stwierdzili wówczas urzędnicy.

Blockchain może znaleźć zastosowanie w połączeniu z projektem Belt and Road, ze względu na jego skalę i zasięg. Projekt, który został zaprezentowany w 2013 r., ma na celu połączenie regionów na południowym Pacyfiku, w Afryce, Europie Północnej i Rosji, obejmujących dziesiątki krajów.

Skupiając się również na Blockchain, Hongkong’s Monetary Authority (HKMA) zakończył w marcu potwierdzenie koncepcji finansowania handlu, której uczestnikami byli Bank Chin i HSBC.