Różne rządy na całym świecie planują wykorzystać technologię Blockchain lub rozproszone księgi rachunkowe (DLT) w celu ustanowienia w ich jurysdykcji narodowego systemu tożsamości

 

 

 

09.10.2017

Systemy te mają być bezpieczne i mogą być stosowane w zarówno publicznych jak i prywatnych transakcjach. Konieczność utworzenia wspomnianych rozwiązań jest uzależniona od podatności istniejących systemów na różnego rodzaju ryzyko, takie jak kradzież tożsamości. Przykładem jest agencja ds. raportowania kredytów konsumenckich Equifax, której ostatnie wycieki danych doprowadziły do kradzieży danych osobowych ponad 140 milionów osób.

Kilka krajów pilotuje projekty wykorzystujące technologię DLT do tworzenia własnych systemów identyfikacji, obejmujących sektor prywatny i rządowy. Wśród tych krajów jest Singapur, który zwraca uwagę na system, który wykraczałby poza funkcje istniejącego konta obywatelskiego dla usług e-administracji o nazwie SingPass. Inicjatywa ta jest częścią inteligentnego programu narodowego rządu Singapuru.

Estonia tymczasem jest kolejnym krajem, który z powodzeniem wykorzystało DLT do stworzenia swojego systemu tożsamości zwanego ID-kaarts. Wśród zalet systemu jest całkowicie cyfrowe wykorzystanie, znaczna redukcja biurokracji oraz wysoki poziom satysfakcji obywateli.

Ponadto stan Illinois (USA) rozpoczął badanie systemu rejestrów narodzin oraz identyfikatorów opartych na systemie Blockchain, których celem byłoby indywidualizowanie i zabezpieczanie tożsamości. Rząd państwowy współpracuje z firmą Evernym, z siedzibą w stanie Utah, i uważa się, że w projekcie wykorzystano publicznie dostępny Ledger fundacji Sovrin Foundation