Blockstack – bezpieczeństwo danych użytkownika w zdecentralizowanej rzeczywistości

 

 

26.05.2017.

 

Blockstack to 3- letni projekt, który obecnie liczy ponad 72000 użytkowników. Platforma postrzegana jest przez pryzmat nowoczesnej formy internetu, w której obowiązują zupełnie inne zasady. BS oferuje pełną ochronę danych osobowych, wyjaśniając, na czym polegają różnice między starym a nowym internetem:

 

  1. Aplikacje projektowane przez zespół BS gwarantują pełną ochronę danych osobowych. O ile tradycyjne aplikacje przechowują dane użytkownika w masowych silosach danych, o tyle apki BS przechowują dane wyłącznie w pamięci urządzenia użytkownika. Dane podlegają pełnemu zaszyfrowaniu, co uniemożliwia utworzenie kopii zapasowej w chmurze i ułatwia ich przechowywanie.
  2.  W tradycyjnych aplikacjach nie istnieje coś takiego jak bezpieczne połączenie. Nazwy domen, podobnie jak certyfikaty witryn sieciowych są podatne na ataki a zaufanie do serwerów innych firm jest jedynie teoretyczne. BS proponuje rozwiązanie, które gwarantuje bezpieczeństwo połączeń. Aplikacje blockstock umożliwiają kontrolę nad oprogramowaniem, ponieważ ładowane są przez bezpieczny system nazw domen. Te rozwiązania sprawiają, że użytkownik staje się niezależny od osób trzecich.
  3. W tradycyjnych aplikacjach cyfrowe klucze tożsamości i uwierzytelnianie są własnością dużych platform monopolistycznych. Użytkownicy i deweloperzy są zablokowani a innowacje dość mocno ograniczone. Blockstack znalazł rozwiązanie – każdy użytkownik ma swoją tożsamość a klucze cyfrowe są płynne i generowane oraz przechowywane na urządzeniu klienta. Pozwala to na swobodne poruszanie się między aplikacjami i kontrolowanie ich online.

 

Dzięki Blockstack użytkownicy uzyskują klucze cyfrowe pozwalające na posiadanie tożsamości. Logowanie się do aplikacji następuje na zasadzie lokalnej, co wyklucza przymus działania zdalnych serwerów lub dostawców tożsamości. Ochrona tożsamości użytkownika, podobnie jak bezpieczeństwo jego prywatnych danych, sprawiają, że aplikacje od BS są jednymi z najbardziej bezpiecznych. Wszystko dzięki decentralizacji.

 

System magazynowania blockstack umożliwia użytkownikowi na pełną kontrolę danych przez uzyskanie własnych dostawców pamięci masowych. Platforma do płatności wykorzystuje BTC oraz inne kryptowaluty, a jej programiści mają prawo pobierać opłaty za pobieranie, subskrypcje i inne działania.

IDEA PĘKAJĄCEJ SIECI GLOBALNEJ

O tym, że internet “jest zepsuty” i złamany mówią nawet ojcowie projektu sieci globalnej – Sir Tim Berners-Lee oraz Vint Cerf. Użytkownikowi wydaje się, że sieć działa sprawnie i bez zarzutów, ponieważ ma możliwość podejmowania różnego rodzaju aktywności sieciowych. Blockstack wyjaśnia, na czym polega “pęknięcie” sieci globalnej:

 

Wyobraź sobie świat, w którym ludzie nie mają praw własności. W tym świecie nie można mieć domu, a wszystkie rzeczy są przechowywane w magazynie należącym do kilku korporacji. I w tym świecie chodzenie do dowolnego sklepu lub teatru, czy kina oznacza, że ujawnisz wszystkie swoje dane osobowe, miejsca, w których byłeś, inne rzeczy, które robiłeś, bądź kupiłeś. Wyobraź sobie sytuację, w której pojawienie się w jakimkolwiek miejscu wymaga od ciebie ujawnienia wszystkiego, co robisz i robiłeś. Zauważ, że jesteś śledzony w każdej sekundzie swojego życia a Twoje rzeczy zostały skradzione z magazynu i nie możesz ich odzyskać, nie możesz też nic z tym zrobić. A teraz zobacz nasze rozwiązanie. Mamy zaszczyt zaprezentować przeglądarkę Blockstack, pozwalającą na dostęp do zupełnie innego internetu. Do świata, w którym nikt cię nie śledzi, a Twoje dane znajdują się zawsze przy Tobie.

Technologia blockchain usprawniła nowy internet. Użytkownik po raz pierwszy ma możliwość uzyskiwania dostępu do osób, społeczności, aplikacji i usług, zbudowanych na blockchainie przeglądarki. Nowa wersja internetu – internet dla użytkownika – odzwierciedla ludzkie interakcje, powalając na stworzenie otwartego rynku. Bezpośrednia komunikacja wyłączająca aktywność i pośrednictwo osób trzecich, a jej zaletą jest przeniesienie schematu realnych potrzeb w świat wirtualny. Blockstack to idea, według której internet powinien działać tak, jak działa prawdziwe życie.