Brytyjski Skarb Państwa planuje wprowadzić regulacje, które obejmie Bitcoin i inne waluty cyfrowe pod koniec 2018 r

 

 

 

07.12.2017

Agencja jest coraz bardziej zaniepokojona możliwością wykorzystania walut wirtualnych do nielegalnych działań, takich jak pranie pieniędzy i uchylanie się od opodatkowania, ze względu na ich rosnącą popularność.

Zgodnie z planowanym prawodawstwem, które ma objąć całą Unię Europejską (UE), handlujący kryptowalutami będą zmuszeni ujawnić swoją tożsamość i zgłosić wszelkie podejrzane działania, które mogą wykryć w obrocie wirtualnym.

Takie posunięcie rządu Wielkiej Brytanii może spowodować zamieszanie wśród graczy z branży, ponieważ większość wymian w kraju jest już zgodna z istniejącymi przepisami dotyczącymi znajomości klienta (KML) i prawa odnośnie praniu brudnych pieniędzy (AML).

Proponowane rozporządzenie może zostać wdrożone przez rząd brytyjski sosunkowo niedługo ze względu na dynamicznie rozwijający się cyfrowy rynek walutowy w tym kraju. Ciągły wzrost ich cen na rynku, w szczególności Bitcoina, przyciągnął wielu ludzi, których można zachęcić do inwestowania w tokeny ze względu na rosnące kursy.

Brak obowiązujących przepisów regulujących handel i korzystanie z cyfrowych walut może spowodować, że pieniądze zostaną zainwestowane przez osoby znajdujące się w grupie wysokiego ryzyka.

Według rzecznika brytyjskiego Ministerstwa Skarbu nowe rozporządzenie w sprawie kryptowalut może zostać wdrożone do końca 2018 r. Ta wstępna data może jednak zostać zmieniona, a szczegółowe informacje dotyczące proponowanych rozporządzeń nie są jeszcze określone.

Oczekuje się również, że w niedalekiej przyszłości wprowadzi się więcej przepisów związanych z walutami cyfrowymi w różnych krajach UE.