Brytyjska instytucja Financial Conduct Authority (FCA) wydała wytyczne dla banków dotyczące sposobów radzenia sobie z ryzykiem związanym z “aktywami kryptowalut”

 

12.06.2018

 

Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez dyrektorów wykonawczych nadzoru, Jonathana Davidsona i Megan Butler, banki powinny stosować wysoce indywidualne podejście do klientów zajmujących się zasobami kryptowalutowymi, ponieważ “ryzyko związane z różnymi relacjami biznesowymi w jednej szerokiej kategorii może się różnić”

“Podejście oparte na ryzyku nie oznacza, że ​​banki powinny traktować wszystkich klientów działających w tych działaniach w ten sam sposób. Zamiast tego spodziewamy się, że banki uznają, że ryzyko związane z różnymi relacjami biznesowymi w jednej szerokiej kategorii może się różnić i odpowiednio zarządzać tym ryzykiem”

Dlatego też organ regulacyjny zasugerował szereg “dobrych praktyk” środków, które mają być prowadzone przez banki w celu uniknięcia ryzyka, że ​​klienci używają kryptowalut do “celów przestępczych” FCA zachęcała banki do rozwijania świadomości pracowników na temat “aktywów kryptowalutowych” aby pomóc im zidentyfikować ryzyko i zaangażować się w klientów kryptowalutowych, aby zrozumieć między innymi charakter swojej działalności.

W oświadczeniu regulator finansowy podkreślił również motywację do korzystania z kryptowalut, w tym finansowanie “innowacyjnego rozwoju technologicznego” i “spekulacyjnych inwestycji” wysokiego ryzyka. Jednak biorąc pod uwagę globalność i anonimowość kryptowalut, FCA zasugerowała kilka wskaźników “wysokiego ryzyka”, takich jak klienci korzystający z ofert początkowych ICO.

FCA wyjaśnił, że ryzyko związane z kryptowalutą sponsorowaną przez państwo polega na tym, że “ma on na celu unikanie międzynarodowych sankcji finansowych”. Biorąc pod uwagę ryzyko związane z ICO, regulator stwierdził, że tego rodzaju praktyka wiąże się z “podwyższonym ryzykiem padnięcia ofiarą”

Pod koniec grudnia 2017 roku, kiedy Bitcoin  osiągał rekordowe ceny, FCA ostrzegała inwestorów przed ryzykiem utraty wszystkich swoich pieniędzy, twierdząc, że Bitcoin jest bańką i “dziwnym” towarem, powołując się na jego niedobór.

W kwietniu Centralny Bank Kenii (CBK) wydał podobne ostrzeżenie dla banków w kraju, ostrzegając ich przed świadczeniem usług klientom zajmującymi się kryptowalutami. Patrick Njoroge, powiedział: “Istnieje ryzyko związane z kryptowalutą, w szczególności w zakresie ochrony konsumentów, oszustw, włamań i utraty danych i są one podatne na wykorzystanie jako piramidy finansowej”