Andrew Bustamante, były oficer wywiadu CIA, stwierdził, że Blockchain stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Ameryki

27.12.2018

Bustamante jest także weteranem sił powietrznych Stanów Zjednoczonych i doradcą korporacyjnym z listy Fortune 10. Wspomniał o technologii Blockchain w odpowiedzi na pytanie w wątku na stronie Reddit, poświęconym “codziennemu szpiegostwu”.

Pewien użytkownik zapytał Bustamante, co według niego stanowi “największe zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Ameryki w nadchodzących latach?”, podając kilka wiodących możliwych odpowiedzi, takich jak “Rosja”, “globalne ocieplenie”, “Iran” czy “Korea Północna?” Na co Bustamante odpowiedział:

"Technologia Blockchain [sic.]. Bez żartów. Jest to potężna rzecz, i pierwsza osoba, która dojdzie do tego, jak ją zhakować, zmanipulować lub zniszczyć, wygrywa."                                     

Wypowiedź Bustamante zrodziła dyskusję na temat możliwości, jakie niesie ze sobą kwantowa technologia komputerowa, dzięki której być może będzie można w przyszłości łamać zabezpieczenia kryptograficzne. Inny użytkownik Reddit zasugerował, że uwagi mogą odnosić się do “niemożliwych do wykrycia, anonimowych transakcji”, których można już teraz dokonywać przy użyciu technologii Blockchain. Pojawiły się również komentarze wskazujące na potencjał “sfałszowanych” danych – tj. przejmowanie łańcucha blokowego dla celów dezinformacji.

Sam Bustamante nie odniósł się do wyżej wymienionych sugestii, pozostawiając swą tezę bez jakiejkolwiek argumentacji.

Źródło obrazu: 123rf.com