Bank of Thailand (BoT) ogłosił, że spodziewa się do marca 2019 r., zakończyć pierwszą fazę próbnego testu waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC)

 

22.08.2018

 

Tajlandzki bank centralny poinformował we wtorek, że nawiązał współpracę z ośmioma instytucjami finansowymi w kraju, aby stworzyć CBDC w oparciu o platformę technologii DLT opracowaną przez korporacyjny startup R3.

Ostatecznym celem wysiłków jest wykorzystanie cyfrowej waluty do ułatwienia transakcji międzybankowych i zwiększenia efektywności tajskiej infrastruktury rynku finansowego.

Aby pomóc w tak zwanym Project Inthanon, BoT zapisał R3 jako partnera technologicznego i osiem innych uczestniczących instytucji, w tym Bangkok Bank Public, Krung Thai, Siam Commercial Bank, Standard Chartered Bank (Tajlandia) i HSBC.

Centralny bank Tajlandii rozwija cyfrową walutę

“Projekt Inthanon Faza 1 ma zostać zakończony do pierwszego kwartału 2019 roku, po czym BoT opublikuje odpowiednio podsumowanie projektu”

W oświadczeniu czytamy dalej:

“Na podstawie ustaleń i wyników fazy 1 uczestnicy projektu dążą do dalszego rozwoju możliwości prototypu w celu uzyskania szerszych funkcji, w tym transferu funduszy osób trzecich i transgranicznego transferu funduszy”

Dyrektor banku centralnego po raz pierwszy ujawnił wstępną koncepcję projektu w czerwcowym przemówieniu, komentując, że celem jest zbadanie potencjału Blockchain w ułatwianiu transakcji między bankami, zanim zostanie on formalnie uruchomiony na większą skalę.

Wraz z uruchomieniem Project Inthanon, BoT dołącza do rosnącej grupy banków centralnych, które rozpoczęły proces testowania systemów DLT w celu ułatwienia transakcji międzybankowych i transgranicznych, w tym Hongkongu Monetary Authority i Bank of Canada.

BoT powiedział także w wydaniu, że obecnie przeprowadza kolejną koncepcję DLT mającą na celu zwiększenie efektywności sprzedaży obligacji rządowych.