Dyrektor generalny Ripple (XRP), Brad Garlinghouse, twierdzi, że nowo ogłoszony cyfrowy zasób amerykańskiego giganta bankowego JPMorgan Chase zupełnie mija się z ideą, dla której zostały stworzone kryptowaluty

 

18.02.2019

 

JPMorgan Chase ujawnił niedawno stworzoną przez siebie kryptowalutę, JPM Coin, informując, że aktywa będą początkowo wykorzystywane do zwiększenia efektywności rozliczeń w wybranych operacjach. Bezpośrednio po ogłoszeniu, Garlinghouse odpowiedział na Twitterze:

Zgodnie z przewidywaniami, banki zmieniają swoje zdanie o krypto. Ale ten projekt JPM nie trafia w sedno – wprowadzenie zamkniętej sieci jest jak uruchomienie AOL po IPO Netscape’a. Minęły 2 lata i bankowe “coiny” nadal nie są odpowiedzią.

Dyrektor powiązał swoje komentarze z wcześniejszym artykułem, który napisał dwa lata temu, krytykując perspektywy własnościowych monet cyfrowych emitowanych przez banki – nadając im nazwę “bank coins”. We wcześniejszej wypowiedzi Garlinghouse argumentował, że takie projekty są błędne i nieuchronnie prowadzą do “jeszcze bardziej rozdrobnionego krajobrazu walutowego niż to, co mamy dzisiaj”:

Jeśli banki różnych grup aktywów cyfrowych chcą wzajemnie regulować transakcje, będą musiały tworzyć rynki pomiędzy swoimi unikatowymi cyfrowymi aktywami lub handlować swoimi cyfrowymi aktywami i wspólną walutą fiducjarną. Co za bałagan!

JPMorgan nakreślił, że JMP Coin będzie początkowo koncentrować się na ułatwianiu międzynarodowych rozliczeń przez duże korporacje, pomagając przyśpieszyć transakcje, które obecnie trwają dzień lub dłużej przy użyciu istniejących opcji, takich jak SWIFT – podobny potencjalny obszar zastosowania do tego z Ripple.

Rzeczywiście, Garlinghouse niedawno podkreślił własne ambicje Ripple’a, by zastąpić globalną sieć międzybankową SWIFT, komentując, że “to, co robimy na co dzień, w rzeczywistości przejmuje kontrolę nad SWIFT”.

Źródło obrazu: 123rf.com