Dyrektor generalny Ripple (XRP), Brad Garlinghouse, powiedział, że niedawno ogłoszony cyfrowy zasób z amerykańskiego giganta bankowego JPMorgan Chase nie ma w sobie żadnych cech interoperacyjności, która uczyniłaby z niego znaczącą innowację

 

08.03.2019

 

JPMorgan Chase ogłosił zbliżającą się inaugurację swojej nowej kryptowaluty w połowie lutego: stablecoin nazwany JPM Coin, który ma być wspierany 1:1 przez rezerwy USD banku.

Biorąc pod uwagę sugestie wielu komentatorów branży, że moneta banku może być bezpośrednim konkurentem dla XRP firmy Ripple, Garlinghouse odrzucił przydatność monety z uwagi na fakt, że pozostaje ona właścicielem własnego majątku i że jej wyłączność może prowadzić każdy z głównych banków do stworzenia własnej kryptowaluty. To, według niego, doprowadzi do dokładnie takiej samej fragmentacji, która charakteryzuje dzisiejszy sektor usług finansowych:

Ten koleś z Morgan Stanley rozmawiał ze mną w zeszłym tygodniu i zapytałem go, czy Morgan Stanley użyje JPM Coin? Prawdopodobnie nie. Czy Citi go użyje? Czy PNC? Odpowiedź brzmi: nie. Tak więc będziemy mieli wszystkie te różne monety i wróciliśmy tam, gdzie jesteśmy: brak jest interoperacyjności.

Garlinghouse dalej rozważał pozorną wyłączność JPM Coin, żartując:

Pomyślmy o tym. JPM ogłosił wprowadzenie JPM Coin dla klientów instytucjonalnych. Jeśli dasz im dolara jako depozyt, dadzą Ci Monetę JPM, którą następnie możesz przenieść w JPM ledgerze. Zaczekaj chwilę, po prostu użyj dolara! Naprawdę nie rozumiem jaki problem rozwiązuje JPM Coin.

Źródło obrazu: 123rf.com