Czym różnią się transakcje i inwestycje w Kryptowalucie a CFD (ang. contract for difference – kontrakt różnicy kursowej) ?

 

08.02.2018

Wielu inwestorów myli transakcje na kryptowalutach CFD z faktycznymi inwestycjami w krypto-walutę. Poznaj kluczowe różnice między inwestowaniem i obrotem kontraktami CFD na kryptowalutę, plusy i minusy każdego produktu oraz to jak handlować w oparciu o najnowszy trend cyfrowy.

22 grudnia, Capital.com – Kryptowaluty pojawiły się na scenie finansowej w 2008 roku wraz z pojawieniem się Bitcoina. System elektronicznej gotówki “peer-to-peer” wprowadził  transakcje online w nową erę. Bitcoin zabezpiecza swoje transakcje poprzez system zaufania, który wykorzystuje technologię blockchain. Cyfrowy proces weryfikujący, rejestrujący i zatwierdzający transakcje za pomocą złożonej kryptografii.

Udowadniając swoją popularność – w grudniu 2017 Bitcoin osiągnął rekordową wartość 19 000 USD, ale nie jest to jedyna krypto-waluta. Niektóre z najbardziej znanych to Ethereum, Ripple i Litecoin. Ze względu na rosnącą popularność kryptowalut, coraz więcej inwestorów i handlowców zajmuje się handlem lub inwestowaniem w te cyfrowe waluty.
Wielu jednak myli inwestycje w kryptowaluty z transakcjami CFD na kryptowalutach. Aby uniknąć nieporozumień, wyszczególniliśmy kluczowe różnice pomiędzy transakcjami CFD na kryptowalutach a inwestowaniem w kryptowaluty.

Czym są kontrakty CFD?
Zanim przyjrzymy się kluczowym różnicom między tymi dwoma koncepcjami, przyjrzyjmy się najpierw samej definicji CFD. CFD oznacza Contract for Difference, jest to instrument finansowy. CFD jest rodzajem obrotu instrumentami pochodnymi, w którym jedna ze stron zobowiązuje się zapłacić drugiej różnicę między wartością papieru wartościowego na początku realizacji umowy a jej wartością na koniec okresu obowiązywania umowy.
Kontrakty CFD są również użytecznym narzędziem do zabezpieczenia ryzyka na giełdach oraz arbitrażu. Powiedzmy, że inwestor uważa, że cena złota wzrośnie, zawiera umowę z brokerem. Jeśli cena wzrasta, zarabiają, ale jeśli cena spada, tracą. Rozumiesz już podstawy CFD, ale chcesz wiedzieć więcej?

Czym są kontrakty CFD na kryptowaluty?
Handel kontraktami CFD na kryptowalutach oznacza handel oparty na cenach rynkowych krypto-waluty. Chociaż nigdy nie masz prawdziwej krypto monety, możesz inwestować i generować zyski (lub straty) na swoich zmianach cen.

 

Inwestowanie w kryptowalutę a handel CFD – porównanie :

Kryptowaluta

Inwestycje CFD

Gdzie znajdują się Twoje pieniądze ?

Przechowywane w cyfrowych portfelach.Korzyścią jest łatwy dostęp. Ryzyko obejmuje utratę dostępu do portfela cyfrowego i wymianę hacków.

Na Twoim koncie. Aktywa te są niematerialne. Korzyści obejmują segregowane konta, bezpieczeństwo rachunków i usługi brokerskie, regulowane przez nadzór finansowy.

Płynność

Płynność jest ograniczona na giełdzie kryptowalut, co oznacza, że aktywa kryptowalutowe nie zawsze są łatwe do przekształcenia. Ich wartość jest również bardzo zmienna – straty i zyski przychodzą szybko.

Za pomocą umów CFD możesz kupować aktywa po wskazanej cenie. Ponadto nie jesteś przywiązany do zasobu, handlujesz po prostu zmianą jego ceny, więc możesz swobodnie przełączać się między rynkami.

Użyteczność

Kryptowaluty oferują elastyczność płatności, mogą być wymieniane, sprzedawane lub podarowywane.

Kontrakty CFD nie mogą być używane do robienia zakupów, wymiany lub wysyłania do znajomych. Ponieważ nie jesteś właścicielem samej waluty, handlujesz tylko zmiennością jej ceny.

Regulacje

System transakcyjny “peer-to-peer” kryptowaluty jest w dużej mierze nieuregulowany. Jako pewna nowość nie posiada ekosystemu prawnego. Oznacza to, że inwestorzy nie korzystają z ochrony z Funduszu Odszkodowań dla Inwestorów   i nie mogą zwracać się do odpowiedniego Rzecznika Finansowego w przypadku wystąpienia problemów. Ponadto wymiany mogą znajdować się w podejrzanych jurysdykcjach.

Handel CFD może być oferowany tylko przez instytucje, które przestrzegają ustalonych zasad w celu ochrony firmy i jej klientów. Regulacje te obejmują segregację pieniędzy klienta, co oznacza, że handel jest bezpieczniejszy. Ochrona przeciwko oszustwom, standardy bezpieczeństwa kont i ochrona danych, zapewniają, że proces handlowy jest tak bezpieczny, jak to tylko możliwe.

Prowizje

Handel kryptowalutami obejmuje prowizje od sprzedaży i zakupu kryptowalut.

W przypadku kontraktów CFD nie ma prowizji od zakupu i sprzedaży, opłaty za transakcje overnight mogą zostać naliczone, jeśli Twoja pozycja jest otwarta po zakończeniu dnia handlowego.

Długość inwestycji

Ogólnie, kryptowaluty są uważane za inwestycję długoterminową, jednak krótkoterminowe inwestycje również są możliwe.

Kontrakty CFD są z natury inwestycjami krótkoterminowymi, oferując różnorodność w zakresie wyboru transakcji.

Podatki

Przedsiębiorcy zajmujący się transakcjami kryptowalut są zobowiązani do zapłaty podatku od swoich zarobków. Jednak w tym przypadku  jest to skomplikowane, ponieważ nie wszystkie kraje opracowały wystarczającą infrastrukturę podatkową lub prawodawstwo, aby to egzekwować.

W przypadku transakcji CFD, płatności podatkowe są jasne. Ponieważ obszar ten jest dobrze uregulowany, łatwiej wyjaśnić straty i zyski w zeznaniu podatkowym.

 

Jak handlować Krypto – rewolucją ?

Najważniejszą częścią jest na pewno znalezienie brokera, któremu możesz zaufać. Powinien być uregulowany, aby zapewnić bezpieczeństwo transakcji. Na przykład Capital.com, broker regulowany przez CySEC, oferuje handel bitcoinami, litecoinem, ethereum i kontrakty CFD na Ripple.

Krok 1. Pobierz aplikację mobilną Capital.com lub otwórz wersję na komputer.
Krok 2. Otwórz konto w GBP (£), EUR (€), USD ($) lub PLN (PLN) i złóż depozyt w odpowiedniej walucie.
Krok 3. Wybierz kryptowalutę, którą chcesz kupić lub sprzedać za pośrednictwem CFD.
Krok 4. Oszukaj przydatne wykresy kryptowalut i stawki na stronie Capital.com.
Krok 5. Otwórz pozycję długą (kupuj) lub krótką (sprzedaj) na CFD kryptowaluty i przewiduj ruchy na rynku
Krok 6. Zamknij swoją pozycję z powodzeniem i wycofaj środki w ciągu 24 godzin

Musisz pamiętać, że handlujesz na własne ryzyko. Po rozpoczęciu handlu możesz stracić cały swój zainwestowany kapitał. W żadnym wypadku nie handluj pieniędzmi, których nie możesz stracić

 

O Capital.com
Capital.com to nowatorski startup oferujący platformę transakcyjną zasilaną energią AI, zaprojektowaną w celu wniesienia handlu na wyższy poziom. Dostępna zarówno w wersji komputerowej jak i smartfonie platforma transakcyjna pozwala użytkownikom handlować kontraktami CFD na największych światowych rynkach, w tym na rynku Forex, kryptowalutach, towarach, indeksach i innych. Firma otrzymała inwestycję o wartości 25 milionów USD od VP Capital i Larnabel Ventures. Capital.com jest licencjonowany przez CySEC.