Agencja Commodity Futures Trading Commission ujawniła dzisiaj utworzenie nowej inicjatywy FinTech, której celem jest przyłączenie organu regulacyjnego do ogólnoświatowego ruchu odkrywania możliwości technologii Blockchain.

 

 

 

Częścią propozycji CFTC 2.0, amerykański organ regulujący uruchamia LabCFTC, czyli projekt fintechowy, który ma podkręcić tempo z jakim przyswajane są nowe technologie. Celem CFTC jest uczynienie agencji „bardziej przystępną” dla innowatorów pracujących nad nowymi technologiami finansowymi.

 

CFTC opublikowało również komponent LabCFTC, zwany GuidePoint, który funkcjonuje w dwóch charakterach: pierwszy to narzędzie online, udostępniające punkty kontaktowe dla przedsiębiorców, drugie zaś to rzeczywiste miejsce w Nowym Jorku, gdzie można liczyć na poradę.

 

Stany Zjednoczone nie chcą zostać w tyle

 

W oświadczeniach wygłoszonych podczas New York FinTech Innovation Lab, członek zarządu Christopher Giancarlo opisał podjętą inicjatywę jako taką, której celem jest eksplorowanie nowych technologii, do których należy sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe czy DLT. W szczególności, podkreślił on zalety „inteligentnych kontraktów, które same oceniają swoją wartość i rozliczają płatności w czasie rzeczywistym”, a także „technologię Distributed Ledger, znaną raczej jako Blockchain”. Jego zdaniem, wykorzystanie pełni potencjału tych rozwiązań będzie jednym z największych wyzwań stojących przed współczesnym światem finansjery. Giancarlo powiedział także:

 

– Będziemy przyglądać się opcjom wykorzystania FinTechu tak, aby usprawnić funkcje i obowiązki CFTC.

 

Jako dowód na to, że potrzebne jest takie podkręcenie śruby, Giancarlo przytoczył prędkość, z jaką inne technologie, takie jak zautomatyzowany handel, na nowo ukształtowały współczesne rynki finansowe, poddając organy regulujące dodatkowej presji. Nie jest to nic dziwnego, gdyż „świat się zmienia, rynek finansowy pamiętany przez naszych rodziców już nie istnieje, a cyfrowa transformacja XXI wieku jest tuż tuż”.

 

Tego typu posunięcie czyni CFTC jednym z najbardziej aktywnych pod tym względem organów regulujących. W grupie tej znajdują się przedstawiciele z Japonii, gdzie „przepchnięte” zostały narodowe przepisy odnośnie kryptowalut, jak i również Malta.

19.05.2017