Chilijski sąd antymonopolowy ponownie przyznał ochronę lokalnej giełdzie kryptowalut, zmuszając banki do pozostawiania otwartych rachunków bankowych

 

04.01.2019

 

Zgodnie z niedawnym oświadczeniem Buda.com – jednej z giełd kryptowalutowych dotkniętej uprzednio utrzymanymi ograniczeniami bankowymi, sąd “anty-monopolowy” znany jako Tribunal de Defensa de la Libre Competencia (TDLC) przeprowadził ankietę, a większość jej członków głosowało za firmami kryptowalutowymi.

Kolejne kilka przesłuchań zaplanowano na luty, kiedy TDLC wysłucha zeznań obu stron. W przesłuchaniach wezmą udział czołowi urzędnicy, w tym minister finansów kraju, Felipe Larrain, minister gospodarki Jose Ramon Valente oraz prezes stowarzyszenia banków krajowych Segismundo Schulin-Zeuthen.

TDLC zareagowało na wcześniejszą decyzję podjętą przez Chilijski Sąd Najwyższy na początku grudnia. Najwyższy sąd w kraju nalegał, że banki mają prawa, aby nie świadczyć usług firmom kryptowalutowym, ponieważ nie są regulowane przez chilijskie prawo i mogą być związane z praniem brudnych pieniędzy.

W konsekwencji Banco del Estado i Itau Corpbanca – banki chcące zamknąć konta związane z kryptowalutami odwołały się do sądu antymonopolowego, wzywając go do anulowania środków ochronnych. Jednakże w swojej obecnej rezolucji TDLC wyjaśnił, że wyrok Sądu Najwyższego nie stanowi precedensu sądowego dla podniesienia żadnej z poprzednich rezolucji.

W marcu krypto giełdy CryptoMKT, Buda.com i OrionX twierdziły, że ich konta bankowe zostały zamrożone przez kilka chilijskich banków. Wkrótce TDLC zapewniło im ochronę, a minister finansów obiecał, że jak najszybciej opracuje odpowiednie przepisy dotyczące kryptowalut.

Źródło obrazu: 123rf.com