Chociaż chiński rząd uznał ich zakaz krypto za udany, wygląda ma to, że traderzy znaleźli wiele sposobów na obejście zakazu, pomimo zaostrzenia kontroli kryptowalut przez państwowe organy regulacyjne

 

09.09.2018

 

Chińska gazeta “Shanghai Securities Times” podała pod koniec sierpnia, że ​​władze szybko blokują dostęp do giełd działających nielegalnie, w tym również dodatkowych 124 zagraniczniych giełd, świadczących usługi chińskim obywatelom. Lokalne giełdy szukają również sposobów na uniknięcie zamknięcia przez rząd, umożliwiając handel obywatelom chińskim.

Giełdy zagraniczne wykorzystywały słabsze strony rządowego zakazu, często zmieniając nazwy domen, aby uniknąć wykrycia. Przenieśli również swoje serwery do krajów spoza kontynentu chińskiego, co bardzo utrudnia władzom monitorowanie i blokowanie nielegalnej wymiany.

W lipcu Centralny Bank Chin opublikował raport, w którym twierdził, że zakaz kryptowalut w tym kraju zakończył się niesamowitym sukcesem, zmniejszając aktywność handlową juana chińskiego do poniżej 1%, podczas gdy waluta niegdyś stanowiła 90% globalnej wielkości transakcji.

Po wprowadzeniu zakazu rząd zdecydował się na zamknięcie wielu kantorów, ICO i projektów kryptograficznych, jak to tylko możliwe, co szybko zmniejszyło obroty handlowe i odstraszyło obywateli od rynków.

Chociaż organy nadzoru państwowego często zamykają nielegalne ICO i blokują dostęp do giełd zagranicznych, nie wydaje się, że rząd kiedykolwiek będzie w stanie całkowicie wyeliminować dostęp do kryptowalut.

Terence Tsang, dyrektor operacyjny TideBit, scentralizowanej giełdy kryptograficznej w Hong Kongu i na Tajwanie, powiedział:

Najnowsze ostrzeżenie i potencjalnie zwiększony monitoring zagranicznych platform jest skierowany do partii mniejszych giełd, które twierdziły, że są podmiotami zagranicznymi, ale faktycznie działają w Chinach, twierdząc, że zleciły swoją działalność chińskiej firmie. Te giełdy, których strony docelowe znajdują się w języku chińskim, zwróciły szczególną uwagę regulatorów.

Po raporcie, w którym stwierdzono, że organy regulacyjne nasilają działania przeciwko nielegalnie działającej wymianie, chiński wolumen obrotu spadł o 33%, sygnalizując, że handlowcy prawdopodobnie przenoszą swoje krypto do portfeli “cold” ze względu na ryzyko związane z utrzymaniem ich walut cyfrowych na giełdzie.

Oprócz wykorzystywania nielegalnie działających giełd, chińscy handlowcy również stosują transakcje typu peer-to-peer, aby obejść zakaz, wymieniając kryptowaluty między portfelami bezpośrednio, bez użycia pośrednika, jak giełda. Tego typu transakcje są przeprowadzane poprzez konwersję waluty pieniężnej na Tether i wysyłanie jako płatności w zamian za waluty wirtualne, przy czym wszystkie działania online odbywają się za pośrednictwem wirtualnych sieci prywatnych (VPN).

Rząd nie podjął jeszcze działań mających na celu zablokowanie VPN, chociaż zakaz korzystania z tych narzędzi utrudniałby prowadzenie transakcji kryptowalutowych typu peer-to-peer.

Niektóre chińskie firmy, w tym WeChat, Tencent i Ant Financial, podjęły wszelkie działania w celu zablokowania handlu kryptowalutami na swoich platformach społecznościowych, starając się być bardziej zgodnym z rządowymi regulatorami.