Inspekcja chińskich giełd kryptowalutowych przeprowadzona przez Ludowy Bank Chin powoli zbliża się do końca, wedle tego, co można wyczytać w chińskich mediach

 

 

Wygląda na to, że zastrzeżenia dotyczące zabezpieczeń przeciwko praniu brudnych pieniędzy zniknęły, a te z giełd, które nie zdecydowały się dostosować do norm LBC zostaną w odpowiedni sposób ukarane. Z tłumaczenia wynika, że prawdopodobnie formą kary będzie grzywna pieniężna, ale nie jest to obecnie pewne. Aktualnie trwa proces wypełniania papierkowej roboty i kiedy ta już się skończy, zostanie opublikowany raport na ten temat.

 

Po przedsięwzięciu wspomnianych środków, wypłaty pieniędzy zostaną wznowione już wkrótce. Wiąże się to z aktualnie trwającą finansową transformacją w Chinach. Powoli coraz częściej pomijane zostają usługi bankowe, na korzyść stron takich jak AliPay czy WeChat Pay, których założyciele skopiowali filozofię z Doliny Krzemowej pod tytułem „rozwijaj się prędko, a urzędnicy niech starają się nadążyć”.

 

BTC czekają kolejne wzrosty?

 

Obydwie wymienione aplikacje są odpowiedzialne za większość transakcji przeprowadzanych w tym kraju, a chiński bank centralny próbuje rozwikłać, jak utrzymać całą tę branżę pod kontrolą. Ich rozwój był tak błyskawiczny i szeroki, że mało kto mógł z nim w ogóle cokolwiek zrobić, więc urzędnikom pozostało jedynie poeksperymentować z technologią na własną rękę. Efektem tego może być powstanie cyfrowego juana opartego o Ethereum.

 

Ludowy Bank Chin nigdy jednak nie lubił Bitcoina. Komercyjny użytek przy jego pomocy stał się zdelegalizowany w 2014 roku i za każdym razem, gdy wartość największej na świecie kryptowaluty się podniesie, PBoC przypomina, że to właśnie oni dzierżą młotek i są gotowi go użyć.

 

Wnioski, jakie Chiny i pozostałe kraje muszą wyciągnąć z tej sytuacji to – jeśli nie możesz zatrzymać przyszłości, dlaczego by się do niej nie przyłączyć? Doskonałym przykładem na to jest Londyn, który w 2014 roku poczynił pierwsze podchody w kierunku Bitcoina, a teraz uznawany jest za światową stolicę FinTechu.

12.05.2017