Milionerzy Bitciona upewnijcie się, że nie stracicie więcej niż zarobiliście

 

19.06.2017

 

Sir Issac Newton w latach 20-tych zyskał 100% wkładu finansowego, kupując udziały na wczesnym etapie w firmie South Sea. Następnie stracił wszystko. Błędem Newtona było to, że nie stawiał oporu wspólnej pokusie rynkowych baniek: powrót do bubble asset (rozdmuchane aktywa) po wyższym kursie i pozostawanie przy określonym składniku aktywów mimo zmian trendów i zachowań na rynku. Brak reakcji na pęknięcie bańki doprowadziło do utraty majątku.

 

W roku 1720 Newton posiadał udziały South Sea Company. Zauważając sytuację rynkową Sir Issac stwierdził, że dość szybko może obliczyć ruchy ciał niebieskich, ale nie szaleństwo ludzi. W efekcie Newton sprzedał swoje udziały zarabiając wówczas 100% zysku, czyli 7000 GBP.

 

Kilka miesięcy później przyglądając się szałowi rynkowemu Newton powrócił do inwestowania i zakupił udziały po znacznie wyższej cenie.  Doprowadziło to do sytuacji, w której stracił ponad 20 000 GBP. Przez resztę życia nikt nie mógł wspominać o tej inwestycji.

 

Mental accounting

Rachunkowość mentalna, czyli tzw. szał giełdowy, to zbiorowe zachowania kształtujące tendencję rynkową, wpływające na wartość kursów. Idea tych zachowań skupia się wokół podejścia do pieniądza – człowiek z natury inaczej traktuje wartość pieniądza zarobionego w wyniku nawiązania stosunku pracy, inaczej w momencie, kiedy zysk wynika z wygranej na loterii czy rynku finansowym.

 

Mental accounting w przypadku Bitcoina opiera się na zachłanności. Zachłanność i chciwość przyczyniają się do wzrostu kursu kryptowaluty, a następnie “wielkiego zdziwienia”, że bańka jednak pękła. MA jest stanem umysłu, nie trendów na giełdzie i rzeczywistych wartości aktywów. Podążanie za księgowością własnych myśli, opartą na chęci pomnażania zysku w fazie ciągłej, prowadzi do pęknięcia bańki. Ta sytuacja generuje straty niejednokrotnie przyczyniając się do bankructwa czy zadłużenia.

 

Decydując się na przyjmowanie większego ryzyka są skłonni zainwestować znacznie większą część pieniędzy nie biorąc pod uwagę możliwości utraty wszystkiego. “Pieniądz domowy” to termin odnoszący się działalności hazardowej. Określa się w ten sposób wygrane w kasynie. Wygraną jest znacznie łatwiej przeznaczyć na ponowną grę, niż aktywa posiadane. W ten sposób, podążając za ideologią rozdmuchanych aktywów, gracz inwestuje zarówno swoje własne pieniądze jak i zysk z wygranej.

 

Chciwość – jedna z głównych cech ujawniających się podczas grania (inwestowania) może prowadzić do znaczącej utraty środków lub bankructwa. Podążanie za trendami rynkowymi i inwestowanie w bańkę skutkuje pęknięciem tejże i znaczącymi stratami. Przykład Newtona obrazuje idealnie ideologię podążania za trendami rynkowymi w momencie, kiedy zachowania użytkowników nie mają innego podłoża niż finansowa bańka.

 

Kryptowalutowa bańka ostatnimi czasy pękła. Przykład Newtona może jedynie obrazować sytuacje, w których użytkownicy decydują się na inwestowanie w Bitcoin mimo towarzyszących mu zachowań rynkowych. Inwestorzy Bitcoina mogliby zatem z lekcji Newtona wynieść coś więcej niż ławkę bądź kolegę.

Artykuł powstał w oparciu o tekst profesora ekonomii w NY – Panosa Mourdoukoutas’a.