Wskaźniki pokazują, że wykorzystanie Bitcoin wzrośnie w niektórych częściach Afryki w nadchodzących latach. Rynek płatności mobilnych ma wzrosnąć do 10 134 milionów użytkowników w 2016 roku

 

 

Ankieta na temat atrakcyjności EY 2015 twierdzi, że inwestycje kapitału w Afryce pomiędzy latami 2013 i 2014 wzrosły do 128 miliardów dolarów, czyli o 136%, natomiast bezpośrednie inwestycje zagraniczne stworzyły 188 400 nowych miejsc pracy przy wzroście wynoszącym 68%.

 
Współzałożyciel Chankura w RPA, Thabang Mashiloane, uważa, że odkryto, iż około 13% z 128 miliardów dolarów wpłynęło w wyniku przesyłania pieniędzy. Z kolei spora liczba Afrykańczyków, którzy nie mają dostępu do usług bankowych mieszkających za granicą, mogłoby zostać obsłużonych lepiej, gdyby nie ograniczenia stworzone przez brak infrastruktury dla Bitcoin i blockchain. Wtedy stałyby się sporą konkurencją dla płatności mobilnych.

 

Jak powiedział:

 
– Wierzę, że kontynent afrykański będzie jednym z głównych centrów Bitcoin. Pieniądze mobilne, których obawia się sektor bankowy w Afryce, nie mają jednego elementu, czyli dostępu do globalnych finansów. Bitcoin to zmieni dla każdego, bez znaczenia dla jego statusu majątkowego oraz wykształcenia. To może być możliwość dla tych, którzy chcą kupować akcje na Wall Street. Farmer z Afryki będzie w stanie dokonywać wymiany bez pośpiechu z każdą osoba na świecie z wykorzystaniem Bitcoin oraz smart contract. Tego nie można było robić przy płatnościach mobilnych oraz w tradycyjnym systemie bankowym.

 
Ekspert ds. blockchain z Maroko, Bellaj Badr, powiedział, że użycie Bitcoin będzie szybko wzrastać w Afryce Południowej oraz w Afryce Subsaharyjskiej, które akcelerują wykorzystanie waluty cyfrowej oraz w wielu firmach z tej branży, na przykład ICE3X, BitX oraz BitPesa.

 
– Jestem w 100% pewien, ze rewolucja Bitcoin w Afryce rozpoczyna się tutaj i będzie pomyślną, podobna do sukcesu płatności mobilnych, w których Afryka jest liderem – powiedział.

 
Mashiloane wierzy, że Bitcoin już zagraża płatnościom mobilnym w Afryce i stanie się kręgosłupem infrastruktury finansowej na tym kontynencie dla następnych firm finansowych.

 

12.10.16