Istnieje co najmniej kilka powodów, dla których Ethereum może stać się lepsze od Bitcoina

 

22.06.2017.

 

 

Bitcoin od lat jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi wymiany. Przez długi czas BTC pozostawało wiodącą kryptowalutą na rynku, zarówno pod względem wyceny jak i zastosowania. Wielu twierdzi, że moment powstania Ethereum i jego rozwój zmienił podejście do Bitcoina.

 

Ostatnie miesiące to spadek udziału Bitcoina w rynku – do 47% w lutym (z 87%) i do 39% w czerwcu. ETH jest na rynku krócej niż dwa lata, a jego wzrost z zaledwie 5% do 31% w 2017 roku jest dobrą prognozą rozwoju. Analiza 6 miesięczna pozwala na wskazanie silniejszej tendencji wzrostowej ETH. Bitcoin w ostatnim półroczu nie notuje tak dynamicznych zmian, jak Ethereum – jest to jeden z powodów, dla których ETH może w przyszłości stać się silniejsze od Bitcoina.

 

Zdania na ten temat są podzielone. Jedni uważają, że SegWit2x rozwiąże problemy Bitcoina, dzięki czemu jego kurs będzie nadal rósł. Skalowanie ma przyczynić się do osiągnięcia kursu rzędu setek tysięcy dolarów. Inni natomiast uważają, że  Ether dość szybko zastąpi BTC, ze względu na znacznie lepszą technologię.

 

Analizy prowadzone nad sytuacją Bitcoina i Ethereum pozwalają ostatnio na przyjęcie wersji, w której Ethereum zastąpi Bitcoina w przyszłości. Wzrost ETH jest znacznie wyższy niż BTC w ostatnim półroczu.

 

Bitcoin

Bitcoin

 

Jeszcze innym czynnikiem przemawiającym za siłą Ethereum jest fakt, że ETH udowodnił ostatnio, że jest czymś więcej niż tylko kryptowalutą. Ether korzysta z inteligentnych umów, ram pozwalających na budowę wielu aplikacji. W efekcie ETH uznawane jest za doskonały system dla ICO, crowd fundingu czy obrotu handlowego.

 

ETH

ETH

Ether w ostatnim czasie cieszy się coraz większym zainteresowaniem niż Bitcoin, o czym świadczy wzrost wolumenu obrotów. Dynamika wolumenu, obrazująca dokładnie poziom zainteresowania użytkowników rozwiązaniami oferowanymi przez ETH podkreśla tylko tendencję Etheru do wzrostu.

 

GHOST jako główny czynnik przemawiający za Przyszłością Ethereum

 

Kolejna kwestia – oczywista dla każdego – Ether ma znacznie szybszy czas transakcji niż Bitcoin. Zwolennicy ETH uważają, że jest to jeden z kluczowych czynników, dla których Ether w przyszłości będzie silniejszy niż Bitcoin, sceptycy uważają, że wprowadzenie upgradu Bitcoin znacznie usprawni procesy transakcyjne i dzięki temu BTC pozostanie liderem. O ile Bitcoin wymaga 10 minut, o tyle Ether to zaledwie 12 sekund, w efekcie potwierdzenia ETH są znacznie szybsze niż Bitcoina. Technologią odpowiedzialną za doskonałość Ethereum jest GHOST – protokół znacznie sprawniejszy niż Hardfork. To właśnie różnica technologiczna może uczynić z Ethereum narzędzie znacznie lepsze, częściej wykorzystywane i bardziej doskonałe niż Bitcoin.

Protokół GHOST przez wielu uznawany jest za narzędzie doskonałe – jest to jeden z najbardziej inteligentnych technologicznie protokołów w XXI wieku. Bitcoin ma niezwykle niskie prawdopodobieństwo znalezienia bloku w tym samym czasie jest niezwykle niskie, Ethereum opiera się na doskonalszym rozwiązaniu – protokół ETH zwalcza kwestię centralizacji i opiera się na działaniu górników. Sam blok może być tworzony w momencie, kiedy dwa węzły znajdą blok w tym samym czasie – w przypadku BTC nie ma takiej możliwości. Sama analiza działania protokołu, na którym opiera się ETH wskazuje, że ma on znacznie lepszą przyszłość niż Bitcoin.

 

Wydaje się być jednak błędnym założeniem porównywanie dwóch specyficznych i dość zróżnicowanych technologicznie rozwiązań. GHOST zawiera stare bloki a centralizację rozwiązuje się poprzez przyznawanie nagród blokowych od 87,5% do 12,5%. To tylko niektóre z powodów, przemawiających za tym, że Ether jest nie tylko lepszym rozwiązaniem przyszłościowym – jest przede wszystkim odmiennym systemem, zaprogramowanym w sposób bardziej innowacyjny.