Grupa firm finansowych i regulatorów, w tym wielkie firmy takie jak BNP Paribas i Deutsche Bank, przeprowadziły próbę aplikacji zgodnej z zasadami know-your-customer (KYC) opartej na platformie Blockchain firmy R3

 

29.06.2018

 

Samo-suwerenny projekt aplikacji ma na celu umożliwienie klientom firmowym budowania i utrzymywania własnej tożsamości, a także możliwość zatwierdzania lub odrzucania wniosków o dostęp banków. Gdy klienci zaktualizowali swoje dane w teście, została ona automatycznie zaktualizowana dla wszystkich banków z uprawnieniami dostępu.

R3 powiedział w oświadczeniu:

“Tradycyjne procesy KYC są złożone i często powielają się. Ten samofinansowy model pozwala klientom korporacyjnym tworzyć i zarządzać własnymi tożsamościami, w tym odpowiednią dokumentacją, a następnie udzielać zezwolenia wielu uczestnikom, aby uzyskać dostęp do tych danych”

Według R3 może to prowadzić do poprawy efektywności i obniżenia kosztów w instytucjach finansowych poprzez “eliminację potrzeby, aby każda instytucja indywidualnie potwierdzała i aktualizowała zapisy KYC”. Model może również pomóc w uniknięciu problemów związanych z prywatnością i bezpieczeństwem danych, ponieważ dostęp do niego mają wyłącznie strony, które muszą zobaczyć dane, i tylko te, które uzyskały pozwolenie od klienta.

“Ten projekt nie tylko pokazuje, w jaki sposób Blockchain może pozwolić instytucjom na zachowanie kontroli nad własną tożsamością i zarządzanie nią” – powiedział David Rutter, dyrektor generalny R3, “ale również potwierdza wybór dokonany przez nas w naszym podejściu do prywatności w sieci Corda”

Uczestniczyli również w badaniu: ABN AMRO, Societe Generale, China Merchants Bank, ING, Raiffeisen i wiele innych. Tymczasem organy regulacyjne i banki centralne uczestniczące w programie obejmowały Central Bank of Colombia, Federal Reserve of Boston oraz Superintendency of Banking and Insurance of Peru.