Władze litewskie zorganizowały seminarium poświęcone zagrożeniom i potencjalnym korzyściom płynącym z początkowych ofert ICO dla gospodarki kraju

 

08.10.2018

 

Służba dochodzeniowa ds. Przestępstw finansowych (FCIS) zorganizowała spotkanie, w skład którego wchodzili przedstawiciele ministerstw rządowych, banku centralnego i prokuratora generalnego. Zgodnie z komunikatem prasowym spotkanie ujawniło, że Litewa przetwarza ogromny obrót z krypto na fiat.

Antonio Mikulsk, szef FCIS, powiedział:

“Wirtualna waluta ma ogromne przepływy gotówkowe”

Duże obroty krypto

Litwa zobowiązała się stworzyć sformalizowane środowisko regulacyjne dla kryptowaluty i powiązanych produktów, zauważając korzyści płynące z przyjęcia praktycznego podejścia do branży.

Teraz władze zauważają, że wysoki wolumen obrotu ICO – 500 milionów euro w ciągu ostatnich osiemnastu miesięcy wymaga bardziej rygorystycznych mechanizmów zwalczania nadużyć finansowych.

“Według danych, Litwa jest jednym ze światowych liderów i pokazuje najwyższy, 305 procentowy wzrost z całego świata” – dodał wicedyrektor FCIS, Mindaugas Petrauskas, cytując dane z lokalnej firmy doradczej Versli Lietuva.

FCIS analizuje jednocześnie rolę banków w przetwarzaniu dużych transakcji kryptowalutowych, które są wynikiem wymiany, zwracając uwagę, że każda pojedyncza transakcja o wartości ponad 80 tys., euro musi zostać zbadana.

W dochodzeniu biorą udział różne banki regionalne, w tym SEB Bank, Swedbank i Danske Bank. Całkowita suma transakcji wymiany kryptowalut w okresie od 2017 do 2018 roku wyniosła 661 milionów euro.

“Taka suma powoduje już pewne podejrzenia” – powiedział Petrauskas.