Bank Centralny Nigerii uchwalił zasadę niepozwalającą nigeryjskim operatorom pośredniczącym w transferach pieniężnych na przesyłanie funduszy do tego kraju

 

 

Bitcoin staje się zatem pożytecznym narzędziem, twierdzi The Daily Post Nigeria.

 
Jedynie trzy firmy – Ria, Money Gram, and Western Union – mogą nadal pośredniczyć w przesyłaniu pieniędzy. Nigeryjczycy, którzy korzystają z ich usług, będą musieli płacić wysokie prowizje za wysyłanie pieniądze za granicę. Z tego powodu Bitcoin oferuje możliwości, które pozwalają ludziom na transfery każdych kwot w dowolne miejsca w czasie krótszym niż pięć minut.

 
Przelewy nie są skuteczne

 
Przesyłanie walut tradycyjnych przez granice wymaga wysłania funduszy z banku poprzez pośrednika, który dostarcza usług transferów pieniężnych, np. Ria, MoneyGram czy Western Union, który obciąża wpłaty prowizjami i często jest przyczyną zakłóceń w dostarczaniu pieniędzy odbiorcy.

 
Potrzeby związane z przekazywaniem funduszy wzrasta, ponieważ członkowie rodzin mieszkający poza krajem coraz częściej wspomagają swoich krewnych. Przedsiębiorcy z Nigerii regularnie wysyłają płatności swoim partnerom biznesowym. Mając możliwość korzystania z Bitcoin, nie muszą oni już czekać wiele dni, aby otrzymać fundusze w banku lub wypłacić je z bankomatu.

 
Kolejna korzyść z Bitcoin

 
Regulacje prawne ustanowione przez rząd to niejedyna kwestia, która przyciąga użytkowników Bitcoin do tej kryptowaluty. Bank centralny Nigerii planuje również zablokować transakcje dokonywane za granicą za pomocą kart kredytowych i debetowych już w tym roku, aby spowolnić napływ obcej waluty do kraju. Bank centralny zamroził kursy wymiany walut w lutym i zablokował dostęp do walut obcych w czerwcu.

 
Restrykcje sprawiają, ze coraz trudniej jest kupować od zagranicznych sprzedawców zarówno w sklepach tradycyjnych, jak i internetowych. Zmianę tę dostrzegają przede wszystkim bogaci Nigeryjczycy, którzy zaopatrują się w dobra luksusowe na rynkach międzynarodowych. Niektóre z towarów luksusowych już stały się rzadkością z powodu zakazu Banku Centralnego Nigerii odnoszącego się wykorzystania wymiany walutowej do importu tego typu towarów.

 

16.08.16