Członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) ostrzegł, że “bańka już zaczęła się zawalać”

 

08.01.2019

 

Przemawiając na konferencji w Rydze na Łotwie, Ardo Hansson, również dyrektor estońskiego banku centralnego stwierdził, że waluty cyfrowe staną się “kompletnym ładunkiem nonsensu”. Urzędnik ostrzegł, że bańka już zaczęła się zawalać i być może powinniśmy tylko zobaczyć, jak daleko sięga ta zapaść. Hansson dodał:

“Myślę, że za kilka lat wrócimy i powiemy, jak mogliśmy kiedykolwiek wejść w tę sferę, w którą wierzyliśmy , to była baśniowa historia”

Hansson dodatkowo podkreślił potrzebę skupienia się na kwestii ochrony inwestorów krypto, zauważając, że waluty cyfrowe mogą być wykorzystywane do nielegalnych działań. Prezes banku centralnego podkreślił także obawy dotyczące stabilności finansowej, biorąc pod uwagę wzrost powiązań między aktywami cyfrowymi a tradycyjnym regulowanym sektorem finansowym.

Twórca polityki EBC poparł krytykę ze strony prezesa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego o ustanowieniu estońskiej kryptowaluty narodowej Estcoin. Draghi powiedział wówczas, że żadne państwo członkowskie nie może wprowadzić własnej waluty, walutą strefy euro jest euro.

W listopadzie członek zarządu EBC Benoit Coeure skrytykował również Bitcoina. W przeciwieństwie do oświadczenia Coeure, wiceprezes Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis oświadczył we wrześniu, że Unia Europejska skoncentruje się na rozwoju klasyfikacji zasobów kryptowalutowych i mapowania przepisów. Dombrovskis powiedział wówczas, że aktywa kryptowalutowe są tu na stałe, a rynek wciąż rośnie pomimo ostatnich zawirowań.

Źródło obrazu: 123rf.com