Unia Europejska zatwierdziła dzisiaj nowe prawodawstwo w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML), częściowo ukierunkowane na kryptowalutę

 

15.05.2018

 

Według hiszpańskiej gazety La Vanguardia, dziś 28-osobowy zespół oficjalnie ratyfikował nowe prawodawstwo, które Parlament Europejski zatwierdził w zeszłym miesiącu. Nowe przepisy zostaną najprawdopodobniej opublikowane w Dzienniku Urzędowym EU, a państwa członkowskie będą miały 18 miesięcy na przeniesienie ich do ustawodawstwa krajowego.

Władze celują szczególnie w anonimowość w wykorzystywaniu kryptowalut, takich jak Bitcoin, wraz z wykorzystaniem produktów bankowości konsumenckiej, takich jak karty przedpłacone.

Po wejściu w życie podmioty takie jak giełdy kryptowalut będą musiały przestrzegać wytycznych AML, które prawdopodobnie obejmą pełną weryfikację klienta, zgodnie z treścią pakietu przyjętego w kwietniu.

W momencie zatwierdzenia przez Parlament, że “zagrożenia dla naszych obywateli i sektora finansowego” stanowią główny bodziec stojącego za zdecydowanym poparciem dla przepisów.

“Przepisy te pomagają rozwiązać zagrożenia dla naszych obywateli i sektora finansowego, umożliwiając lepszy dostęp do informacji o osobach stojących za firmami oraz poprzez zaostrzenie zasad dotyczących walut wirtualnych i anonimowych kart przedpłaconych”, powiedział w swoim komunikacie prasowym poseł Krišjānis Kariņš.

Eric Demuth, prezes austriackiej platformy BitPanda, powiedział, że sformalizowanie tak dużej części przemysłu, jak to tylko możliwe, pozwoliłoby operatorom “wiedzieć, na czym stoją”